Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

„Turėjome progos pažinti visai kitokį Vaižgantą“, – besiskirstydami po konferencijos „Juozas Tumas-Vaižgantas: laiškai ateičiai“ ir filmo „Tumo kodeksas“ peržiūros kalbėjo tie kretingiškiai, kurie rado laiko apsilankyti Kretingos Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos renginiuose.

Konferencijoje, skirtoje Juozo Tumo-Vaižganto metams, nuskambėjo keturi pranešimai: profesorės dr. Gitanos Vanagaitės „Žvilgsnis į Vaižgantą, lietuviškos visuomenės tarną ir vergą“, profesorės dr. Romos Bončkutės „Vaižgantas – laisvas „tautos vergas“, dr. Aistės Kučinskienės „Pasigavome nors pragiedrulių: Vaižgantas ir Lietuvos vizija“ ir Kretingos Martyno Daujoto pagrindinės mokyklos mokytojos ekspertės Aldonos Kruševičiūtės „Tiesiakalbis Vaižgantas“.

Konferencijos rengėja Motiejaus Valančiaus bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Birutė Naujokaitienė, po renginio paprašyta pasidalinti įspūdžiais, sakė, jog išties džiaugiasi tuo, kad konferencijoje buvo gausu dalyvių, po kiekvieno pranešimo turėjusių klausimų lektorėms ir netgi diskutavusių su jomis. Džiugina ir tai, kad, sprendžiant iš atsiliepimų, pavyko pasiekti pagrindinio užsibrėžto tikslo: parodyti kretingiškiams kitokį Juozą Tumą-Vaižgantą negu daugelis mūsų buvo jį iki šiol įsivaizdavę. „Vaižgantui skirtus renginius pradėjome planuoti anksčiau nei buvo paskelbti jam skirti metai: dar pernai buvau parengusi tokį lyg bandomąjį projektą, tad šiemet buvo lengviau, – sakė B. Naujokaitienė. – Konferencijos tikslas buvo – gal ir pavadinimas iš to atėjo ir į vientisą sakinį susidėliojo, – priminti Vaižgantą ne tik kaip rašytoją. Tikrai prašiau visų lektorių kuo mažiau kalbėti apie „Pragiedrulius“, apie „Dėdes ir dėdienes“, nes norėjau, kad būtų sudaryta galimybė susipažinti su Vaižgantu – publicistu: juk jis ir įsteigęs buvo, ir redagavo daug laikraščių, itin prisidėjo prie spaudos platinimo. Taip pat norėjosi pažinti jį kaip asmenybę, sužinoti apie jo santykius su šeima, su draugais.“

Ir lektoriai buvo kviečiami atsižvelgus į užsibrėžtus tikslus: pasak konferencijos rengėjos, ji atkreipė dėmesį, kad Vaižgantui skirtuose renginiuose dažniausiai kalba vieni ir tie patys pranešėjai, pavyzdžiui, iš Maironio muziejaus. Šįkart lektorių ieškota pagal temas: taip surasta G. Vanagaitė, šitaip susisiekta su A. Kučinskiene, rašiusia disertaciją apie J. T. Vaižganto laiškus.

„Profesorė R. Bončkutė jau pažįstama kretingiškiams, ji dalyvavo ne vienoje mūsų konferencijoje. Šįkart savo pranešime ji panagrinėjo Vaižganto sąsajas su Motiejumi Valančiumi: pasirodo, J. Tumas-Vaižgantas žemaičių vyskupą labai gerbė ir laikė jį autoritetu, netgi išsaugojo nemenką dalį jo rankraščių. Labai įdomus ir išties ypatingas buvo mokytojos A. Kruševičiūtės pranešimas. Tikrai rekomenduočiau jį kitoms bibliotekoms bei tiems, kas dar rengs konferencijas J. Tumo-Vaižganto metams, nes pranešėja rado daug Vaižganto pasakytų ar parašytų perliukų, tiesiog tikrųjų deimančiukų – jis juk buvo žmogus, kuris, ką galvodavo, tą ir sakydavo, aišku, nieko neįžeisdamas. Tad buvo galima ir pasijuokti, ir sužinoti daug ko įdomaus“, – kalbėjo B. Naujokaitienė.

Didžiulį įspūdi paliko ir režisieriaus Eimanto Belicko dokumentinis filmas „Tumo kodeksas“, kurį pristatė scenarijaus autorė Liudvika Pociūnienė. Režisierius, besirengdamas filmavimui, įsivaizdavo Vaižgantą esant tokį žilą senelį, gerai rašantį apie kaimo gyvenimą. Pasirodė, kad anaiptol ne taip: ir pats režisierius, ir visi, kurie žiūrėjo filmą, turėjo progos įsitikinti, jog Vaižgantas – labai įvairialypė asmenybė, kuri galėtų puikiai prisitaikyti ir prie šių laikų gyvenimo. Jis puikiai bendraudavo ir su jaunais, ir su vyresnio amžiaus žmonėmis, rasdavo bendrą kalbą ir su inteligentija, ir su kaimo gyventojais, buvo mėgstamas visų, išskyrus caro valdžią. Visapusiška asmenybė, mokantis su visais sutarti ir susitarti, Vaižgantas išties buvo peraugęs savo laikmetį.

Konferencija ir filmas – pirmas didelis Kretingos bibliotekos renginys, skirtas J. Tumo-Vaižganto metams. Rudenį numatomas dar vienas: kuriama meninė programa, kurios metu atsiskleis Vaižganto grožinė kūryba. Rengiami Vaižganto kūrinių ištraukų skaitymai, greičiausiai perpinti kompozitoriaus Juozo Naujalio, kurio 150-ties metų jubiliejų šiemet taip pat minime, kurta muzika. Tad per šiuos metus kretingiškiai galės pažinti Vaižgantą ir kaip publicistą, ir kaip rašytoją.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas