Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Norint sunaikinti Lietuvos valstybinę vėliavą garbingiausia būtų ją sudeginti, tačiau negalintys to padaryti turėtų smulkiai sukarpyti ar supjaustyti, taip, kad nebūtų galima jos atpažinti, tik tada galima vėliavą išmesti.

Vasario 16-ąją gyventojai kviečiami iškelti Lietuvos valstybės vėliavą. Kretingos rajono savivaldybės administracijos Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus specialistės tikrins, ar rajone yra laikomasi vėliavos iškėlimo tvarkos. Šalia to, gyventojai turėtų neužmiršti, kad nusidėvėjusias vėliavas reikia gerbti ir jų negalima tiesiog išmesti į konteinerį.

Garbingiausia – sudeginti

Vienas „Pajūrio naujienų“ skaitytojų iškėlė klausimą – ką daryti, kai Lietuvos valstybinė vėliava nusidėvi? Ir prisiminė, kuomet, eidamas pro šiukšlių konteinerį, pamatė iš jo kyšančią šalies vėliavą. „Paėmiau, ištraukiau, išploviau, išlyginau, ir ji vėl – kaip nauja. Nesuprantu, kodėl žmonės taip negerbia Lietuvos trispalvės“, – svarstė jis.

Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Rasmina Beniušienė paaiškino, kad nėra reglamentuota, kaip garbinai išmesti arba sunaikinti Lietuvos trispalvę, tačiau ji siūlo tai daryti pagarbiai: „Jeigu žmogus gyvena nuosavame name ir turi galimybę ją sudeginti, taip ir siūlyčiau padaryti. Nusprendus išmesti į konteinerį, reikėtų vėliavą gražiai supakuoti, o ne laisvai plevenančią mesti į šiukšlių konteinerį. Tai – nepagarba šiam šalies simboliui.“

Lietuvos heraldikos komisijos pirmininkė Agnė Railaitė-Bardė patikino, kad tokių klausimų sulaukia dažnai, o garbingiausia sunaikinti vėliavą – tai ją sudeginti. „Neturintys galimybės to padaryti, gali ją smulkiai sukarpyti ar supjaustyti, taip, kad nebūtų galima jos atpažinti, o tada jau ir išmesti“, – dar vieną būdą įvardijo A. Railaitė-Bardė. Ji tikisi, kad ateityje bus reglamentuota, kaip tinkamai išmesti ar sunaikinti Lietuvos valstybės vėliavą.

Išmestą į konteinerį vėliavą, jos tinkamai nesutvarkius, Lietuvos heraldikos komisijos pirmininkė interpretavo kaip nepagarbą Lietuvos trispalvei.

Tikrins per šventes

Praėjusiais metais rajone viešosios tvarkos specialistės per visas valstybines šventes – Vasario 16-ąją, Kovo 11-ąją, Liepos 6-ąją – tikrino, ar gyventojai ant pastatų iškėlė Lietuvos trispalvę. Per patikrinimus nustatyti penki pažeidimai, tačiau, specialisčių teigimu, žodžiu įspėta kur kas daugiau žmonių.

Nustatytomis dienomis ar viešųjų renginių proga Lietuvos valstybės vėliava turi būti iškeliama 7 valandą ir nuleidžiama 22 valandą. Už Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimą numatyta administracinė atsakomybė: įspėjimas arba bauda nuo 10 iki 12 eurų.

Lietuvos Respublikos valstybinė vėliava yra tautinė vėliava, kuri susideda iš trijų lygių horizontalių juostų: viršutinės – geltonos, vidurinės – žalios, žemutinės – raudonos. Vėliavos pločio ir ilgio santykis turi būti 3:5.

Iškeliant ar pastatant vėliavą, jos spalvų juostos išsidėsto taip: viršuje – geltona, viduryje – žalia, apačioje – raudona. Iškeliant vėliavą vertikaliai, heraldinėje dešinėje pusėje yra geltona juosta, viduryje žalia, kairėje raudona.

Ant pastato fasado vėliava paprastai iškeliama: kairiajame laikiklyje, jeigu prie pastato yra du laikikliai, centre, jeigu ant pastato fasado yra trys laikikliai.

---

1918 m. balandžio 19 d. Lietuvos Tarybos inicijuota komisija, kurią sudarė kalbininkas Jonas Basanavičius, dailininkas Antanas Žmuidzinavičius ir archeologas Tadas Daugirdas, priėmė Lietuvos vėliavos projektą, kurį sudarė trys vienodo pločio horizontalios juostos – geltona, žalia, raudona. 1918 m. Lietuvos Taryba patvirtino šį projektą kaip laikinąją Lietuvos valstybės vėliavą, ilgainiui šis vėliavos projektas prigijo tautoje.

Trys lygios juostos reiškė visų lygybę prieš įstatymą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas