Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Pasiūlė įkurti jaunimo centrą

  • Edita KALNIENĖ
  • Jaunimas
  • 2018-11-30
Jaunimo, šeimų ir valdžios forume VTF susirinko nemažai suinteresuoto jaunimo, tėvų su mažamečiais vaikais ir rajono politikai.

Netradicinėje erdvėje, Kretingos geležinkelio stotyje, įvykusiame jaunimo, šeimų ir valdžios forume VTF jo dalyviai diskutavo apie ryškiausias jaunimo problemas rajone. Aptartos jaunimo centro, jaunų šeimų poilsio zonos įkūrimo klausimai. Šių metų lapkričio mėnesį buvo pristatytas savivaldybių gerovės indeksas, pagal kurį Kretinga tarp 60 savivaldybių yra devinta.

Nepakanka profesionalų

Kretingoje šiandien veikia jaunimo erdvė „Tavo erdvė“ ir dirba du jaunimo darbuotojai. Kretingos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Danutė Skruibienė teigė, kad profesionalių darbuotojų surasti yra sunku, todėl jų trūksta.

„Kretingoje buvau beveik prarandantis viltį, kad atrasiu save, bet buvusi jaunimo reikalų koordinatorė Diana Garjonienė mane pakvietė dalyvauti viename projekte ir tai buvo žmogus, kuris mane įkvėpė darbui su jaunimu, kaip ir režisierius, teatro pedagogas Nerijus Gedminas. Rajone reikia motyvuotų profesionalų, kurie jaunimui taptų autoritetais“, – savo patirtimi dalijosi Kretingos rajono švietimo centro atviros erdvės „Tavo erdvė“ jaunimo užimtumo specialistas 29-erių Antanas Jonaitis.

Jo manymu, tokio žmogaus nėra, tačiau tikisi, kad ateityje pavyks tinkamai bendradarbiauti su dabartine Kretingos rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatoriaus funkcijas vykdančia Lina Jadenkuviene. „Juk turėjote tokią nuostabią jaunimo koordinatorę. Kur ji dabar?“ – retoriškai klausė A. Jonaitis.

N. Gedmino teigimu, kad jaunuolis dalyvautų kokioje nors veikloje, jį reikia kviesti tam, raginti. Režisieriui antrino ir Jaunimo reikalų departamento direktorius prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Jonas Laniauskas: „Pas ką yra galios centras, tas ir turi ateiti.“

A. Jonaitis mano, kad yra apgailėtina, jog, norint būti išgirstiems, reikalingas forumas. Jis atskleidė, ir kiek uždirba – atlyginimas siekia 420 eurų „į rankas“. Pasak jo, geriausias sprendimas būtų motyvuoti darbuotojus dirbti su jaunimu: „Kaip aš galiu jaustis puikiai, jeigu nėra išorinės motyvacijos. Visi sako, kur tavo entuziazmas, tačiau suprantama, kad vien jo nepakanka.“

„Tavo erdvėje“ šaltuoju sezono metu per dieną apsilanko apie 35 jaunuolius. „Valdžia pas mane į „rūsį“ buvo atėjusi du kartus. Kaip jaunimas jaučiasi – tokio klausimo nesu girdėjęs. Jiems svarbu tik, kaip išleisti pinigus, nes tiek priklauso pagal metų planą“, – piktinosi jaunuolis.

Forume aptarta ir tai, kad nepalaikomos jaunimo iniciatyvos, kurioms netgi nereikia pinigų iš rajono Savivaldybės biudžeto. „Daug metų organizavome „Sniego gniūžtę“, mes neprašėme nė cento. Turėdavome, kur rinktis, o dabar pasako, kad darbuotojai dirba iki 17 val., todėl negalite čia būti. Susiraskite vietą patys – ar mums lauke reikia dirbti?“ – klausė Kretingos rajono jaunimo nevyriausybinių organizacijų asociacijos „Apskritasis stalas“ deleguojamas narys į Kretingos rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybą Tautvydas Jonušas.

Neabejoja efektyvumu

Forume iškeltas ir jaunimo centro reikalingumo klausimas. D. Skruibienė pripažino, kad centro vis dar nėra, bet yra jaunimo erdvės „Tavo erdvė“, kurios šiek tiek sudaro galimybių jaunimo veiklai. Taip pat lig šiol nebuvo tinkamos iniciatyvos jį įkurti.

„Be meno mokyklos, vaikų teatro „Atžalyno“, nėra kur savęs realizuoti. Labai norėjau lankyti teatrą, bet nedrįsau, jeigu būtų pakvietę – tikrai būčiau atėjusi. Manau, reikia kviesti jaunimą pabandyti ateiti, jo neįpareigojant“, – prisiminė Jaunų šeimų koordinatorė Julija Monika Senkuvienė.

Kilo klausimas, kodėl nėra remiamasi kitų miestų praktika. Kai kurie rajono politikai replikavo, kad tam atsirastų lėšų, jeigu Savivaldybės biudžetas nebūtų švaistomas.

Gargždų atviro jaunimo centro mobili jaunimo darbuotoja Deimantė Venckutė pasidalino Klaipėdos rajono patirtimi: „Atviras jaunimo centras – tai nėra dienos centras ar mokykla. Mūsų tikslas – pritraukti tuos, kurie nieko nenori lankyti, turi problemų, jaučia atskirti. Turėjome pedofilijos bylą, sustabdėme 4–5 savižudybes, turintys priklausomybių socializuojasi, susiranda darbus ir t.t.“ Jų veiklą kol kas finansuoja Savivaldybė.

Apžvelgęs kitų miestų patirtį J. Laniauskas pavirtino D. Venckutės žodžius: „Galiu pasakyti vienareikšmiškai – tokie centrai yra reikalingi. Tai tikrai gera praktika, padedanti jaunimui tapti savarankiškais, bendrauti ir apsispręsti.“ Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas teigė, nors kol kas ir nėra tokio centro, bet ateityje jis tikrai bus. D. Skruibienė jaunimo centrą pasiūlė įkurti Kretingos švietimo centre: „50 tūkst. eurų suma man atrodė per maža tai įgyvendinti. Užtektų tik minimaliai įrengti patalpas.“ Ir pridūrė, kad naujai statomoje bibliotekoje irgi bus jaunimo erdvės, bet kitokio pobūdžio – ten veiks edukacinės programos ir kitos paslaugos, susijusios su neformaliuoju švietimu.

Forume buvo iškeltas klausimas, ar yra aiški strategija, kaip turėtų atrodyti centras. Administracijos direktorius patikslino, kad rajono Savivaldybės tarybos patvirtintuose prioritetuose nėra.

Jaunų šeimų koordinatorė akcentavo, kad joms labiausiai Kretingoje trūksta paslaugų, vietų, kur būtų galima praleisti laiką. Tarkim, yra įrengtos vaikų žaidimų aikštelės, tačiau jos neatitinka higieninių reikalavimų, o blogu oru neįmanoma naudotis. „Kai pasiūliau, kad šeimų slėnyje įrengtoje vaikų žaidimo aikštelėje galėtų būti guminė danga, man pasakė, kad tai labai brangu“, – kalbėjo J. M. Senkuvienė

D. Skruibienė patikino, kad apie pramogų centrą, kuriame būtų užimamos jaunos šeimos, bus svarstoma.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas