Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Pasaulyje išgarsėjo pasakomis iš ledo ir smėlio

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2018-11-27
Čempiono Norfolke nugalėtojas Andrius Petkus ir jo 5 m aukščio „Meditacija“.

Iš Darbėnų miestelio Kretingos rajone kilusio ir Vilniuje šaknis įleidusio 42-jų skulptoriaus Andriaus Petkaus vardas labiau žinomas ne gimtinėje, o užsienyje – ypač tose šalyse, kur populiarūs ledo bei smėlio festivaliai. Šį rudenį menininkas, dukart dalyvavęs didžiausiuose pasaulio smėlio skulptūrų čempionatuose JAV, iš jų abu kartus sugrįžo nugalėtoju.

Idėjos atkeliauja iš knygų

Abiejų konkursų užatlantėje – spalį Norfolke Virdžinijos valstijoje bei lapkritį Siesta Key Floridoje – temos buvo grįstos fantastikos pasaulio arba pasakų motyvais.

Konkursuose Norfolke, kuris įsikūręs prie Atlanto vandenyno, A. Petkus dalyvavo 6, o Siesta Key – net 8 kartus. Menininkas sakė kaskart laimėdavęs vis aukštesnes vietas, o šįkart abiejuose miestuose jam atiteko aukščiausias ir publikos, ir skulptorių komisijos įvertinimas.

Norfolko čempionate iš smėlio lietuvis sukūrė 5 m aukščio skulptūrą „Meditacija“, vaizduojančią, kaip iš moters figūros išlenda 6 kaukės, o Siesta Key išvien su kolege iš Kanados Melineige Bouregard išskaptavo kompoziciją „Alisa pro laiko skylę“. Tai – 3,5 m aukščio skulptūrinė kompozicija, vaizduojanti, kaip Alisa iš stebuklų šalies bando išlįsti per knygos puslapius į kitą jos pusę ir patenka į elektroninį knygos pasaulį. Šalia stovintis Triušis reguliuoja laiko mechanizmą.

„Pasaulis be pasakų man nebūtų toks įdomus, koks yra šiandien. Daug skaitau nuo pat vaikystės, ir tai šiandien man labai praverčia kūryboje“, – knygų svarbą, iš jų gausiai pasisemiant kūrybinių idėjų, pabrėžė menininkas.

Laplandijoje dirbs Kalėdų seniui

Po abiejų čempionatų JAV skulptorius trumpam grįžo į gimtinę, tačiau tik tam, sakė, kad tėvuko dirbtuvėse pasiruoštų didelio formato gaminių, ir vėl išdūmė į Šiaurę – į tradicinius Laplandijos „Ledo viešbučius“. Šiųmetinė kalėdinė tematika juose, sakė, būsianti iš populiarios kino juostos „Sostų karai“.

„Laplandijos festivaliai nėra konkursai, tai – labiau komerciniai renginiai, iš kurių aš valgau duoną. Po Naujųjų metų laukia kiti renginiai, taip ir sukasi ta pati karuselė“, – apie aktyvų kūrybinį gyvenimą kalbėjo pasaulį – Ameriką, Aziją, Australiją – su tarptautiniais projektais išmaišęs ir net užpoliarėje pabuvojęs skulptorius.

„Konkursai labai skiriasi nuo festivalių, – konkursuose darbus vertina ne tik publika, bet ir profesionalūs skulptoriai, jų matymas yra svarbus“, – akcentavo menininkas, prisipažindamas, jog per daugel metų pasaulinė smėlį ir ledą pamėgusių menininkų bendruomenė vieni kitus pažįsta ir kviečia pas save. – Jau pats renkuosi, kur man vykti, o kur – ne.“

Rengti konkursus, A Petkaus žodžiais, labiau mėgsta JAV, Kanada ir Rusija, – būtent Maskvoje 2014 metais surengtame smėlio skulptūrų čempionate jis pirmąkart ir buvo apdovanotas aukso medaliu.

Skulptorius Andrius Petkus pelnė Grand Prix už kompoziciją pagal šiuolaikinę pasakos „Alisa stebuklų šalyje“ interpretaciją.

Reikia „pagauti“ medžiagą

Pasidomėjus, ar smėlis ir ledas sunkiai pasiduoda skulptoriaus rankoms, A. Petkus atsakė: „Reikia laiko ir supratimo, kad pajaustum medžiagą, ją „pagautum“. Būna graudu žiūrėt, kaip kitas kankina ledą, nors medį kala kokį 30 metų. Ledas ir smėlis – gera medžiaga, todėl nereikėtų jos nuvertinti, kiti pasako, kad – nerimta, nors taip pat gamtos sukurta. Labai daug kas priklauso ir nuo įrankių.“ Ledas, kūrėjo žodžiais nesąs toks trapus, kaip smėlis, kurį dar būtina iš anksto pasiruošti: tarkim, „Alisai“ reikėjo su kastuvu susiplūkti net 22 tonas smėlio. Šis darbas truko 3 dienas – lygiai tiek pat, kiek iš vieningo smėlio monolito iškalti skulptūrą.

Pernai, atviravo jis, būtent tame pačiame Siesta Key mieste su kolegomis iš JAV jam nepavyko sukurti kompozicijos apie Undinėlę, nes nuslinko smėlis.

Smėlį ir ledą pažabojęs A. Petkus, baigęs profesionalaus meno studijas Vilniaus dailės akademijoje, neslėpė, jog labai pasiilgstąs kurti iš metalo, akmens, medžio, betono. „Smėlis ir ledas dominuoja finansine prasme – leidžia išgyventi, o toji kūryba, kuri prie širdies, Lietuvoje menininkui šiandien, deja, neduoda materialaus pagrindo“, – sakė jis.

Susidomėjo ir „Geležinis žmogus“

Tačiau ir laisvu laiku sukurti A. Petkaus metalo-akmens darbai iškeliauja į platųjį pasaulį – prieš 2-jus metus filmo „Geležinis žmogus“ herojus Robert Downey Junior įsigijo jo skulptūrą tarptautinėje meno mugėje „Art Vilnius“, – prie jos savo namų fone aktorius su žmona, beje, pozavo ir vienam garsiausių JAV meno žurnalų „Architectural Digest“.

A. Petkaus skulptūrą su vyndarystės simboliu yra įsigijusi viena Florencijos vyninė, o prieš 10-metį iš metalo ir marmuro jo sukurta 11 m aukščio „Gedo pupa“, simbolizuojanti, kaip stiebiasi Gedimino prospektas, papuošė prekybos centrą „Gedimino 9“, Vilniuje.

Ar žada A. Petkus nustebinti ir Lietuvą? Animacinių smėlio skulptūrų parkus anksčiau kurdavęs savo dirbtuvėse Palangoje, skulptorius neslėpė laukiąs momento, kada verslas Lietuvoje rems ne vien sportą ir masines šventes, bet ir ledo ar smėlio festivalius – mūsų visuomenei dar neįprastą reginį.

Nors šiandienos pasaulis A. Petkui taip susitraukęs, kad nuskristi į JAV jam – tas pats, kas kitam žmogui nuvykti į Kauną, tačiau Kalėdoms, patikino, būtinai sugrįšiąs namo. „Galėčiau gyventi ir kitur – Kanadoj kurti iš medžio, bet Lietuvoje man yra labai gera“, – patikino įvairiaspalve kūryba pasižymintis menininkas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas