Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kas vertas Garbės piliečio vardo

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2018-03-27
Kretingos rajono Garbės piliečio ženklas.

Kretingos rajono savivaldybė ligi balandžio 1 dienos laukia pasiūlant kandidatų, kurie būtų verti Kretingos rajono Garbės piliečio vardo. Ligi šiol šis garbingas titulas yra suteiktas 42 Kretingos miesto bei rajono piliečiams, tarp jų – ir istorinėms asmenybėms.

Siūlys po pertraukos

Kretingos rajono Garbės piliečio vardas suteikiamas Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių piliečiams už nuopelnus, ginant Lietuvos laisvę ir Nepriklausomybę, pasižymėjusiems iškiliais darbais ir pasiekimais Kretingos rajono bendruomenei ūkio, verslo plėtros, sveikatos apsaugos, kultūros, meno, švietimo, sporto, labdaros ir rėmimo, publicistikos, nusikalstamumo prevencijos, aplinkosaugos, ilgalaikės visuomeninės veiklos ir kitose srityse, tai pat už kilnius poelgius bei Kretingos rajono vardo garsinimą šalyje ir pasaulyje.

Pasak Gintarės Benaitytės, Savivaldybės atstovės ryšiams su visuomene, paskutinįkart Garbės piliečio vardas buvo suteiktas 2014 m. Valerijonui Kubiliui už nuopelnus rajono bendruomeninio gyvenimo gerovei. „Ketverius metus po jo niekas nesiūlė jokių kandidatūrų, todėl dabar, valstybės 100-mečio proga, raginame bendruomenes apmąstyti, galbūt šalia jūsų yra šio vardo vertas žmogus“, – tvirtino ji.

Siūlymą dėl Garbės piliečio vardo suteikimo gali teikti trečdalis Kretingos rajono savivaldybės tarybos narių, rajono Savivaldybės administracijos padaliniai, bendruomenės, visuomeninės organizacijos ir kiti juridiniai asmenys. Kartu su siūlymu turi būti pateikta išsami informacija apie kandidatą: jo gyvenimo, darbų ir nuopelnų aprašymas, veiklą patvirtinantys dokumentai bei asmens dokumento kopija.

Kasmet – tik vienam asmeniui

Teikti Garbės piliečio vardą Kretingoje buvo pradėta nuo 1988 m. istorikų bei rajono tarybos iniciatyva, o nuo 1999-ųjų tai tapo Savivaldybės tarybos, kuri šį vardą suteikė tautodailininkui Adolfui Viluckiui, prioritetu. Nuo to laiko, G. Benaitytės teigimu, kasmet šį vardą galima suteikti tik vienam nusipelniusiam rajono asmeniui.

Savivaldybės tarybai nusprendus konkrečiam asmeniui suteikti Garbės piliečio vardą, surengiama iškilminga jo pagerbimo ceremonija – įprastai tai vyksta per Šv. Antano ir Kretingos miesto šventę, kurios metu meras įteikia Garbės piliečio ženklą su miesto herbu ir užrašu „Kretingos rajono Garbės pilietis“ bei pažymėjimą. Pagerbtojo vardas per ceremoniją įrašomas į Kretingos rajono Garbės knygą.

Taip pagerbtas asmuo reglamento nustatyta tvarka gali išsakyti savo nuomonę Savivaldybės tarybos bei komitetų posėdžiuose, jis taip pat kviečiamas dalyvauti oficialiuose renginiuose valstybinių bei miesto švenčių metu. Savivaldybės įstaigų, bendruomenių, kolektyvų renginiuose garbės piliečiai gali dalyvauti nemokamai.

Pagerbtos ir istorinės asmenybės

Garbės piliečio statusas taip pat gali būti suteiktas ir mirusiam Kretingai nusipelniusiam asmeniui. Tuomet Garbės piliečio ženklas bei pažymėjimas įteikiami jo šeimai arba giminėms.

Garbės piliečiui mirus, Savivaldybė, jo šeimai pateikus prašymą, gali išmokėti 20 bazinių socialinių išmokų dydžio, arba 760 Eur, pašalpą laidotuvėms ar pastatyti paminklą, siekiant įamžinti jo atminimą.

Garbingas miesto piliečio statusas yra suteiktas po mirties taip pat ir istorinėms asmenybėms, kurios kūrė mūsų miestą – Jonui Karoliui Chodkevičiui, Ignacui Jokūbui Masalskiui, pranciškonų šviesuoliui Jurgiui Pabrėžai, kompozitoriui Eduardui Balsiui, rašytojai Liūnei Janušytei, knygnešiams, švietėjams, kunigams.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas