Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Apie patyčių temą sutiko pakalbėti Pranciškonų gimnazijos mokinės Adrija Putvinaitė (dešinėje) ir Dominyka Strakšaitė (kairėje).

Patyčios. Kiekvienas bent kartą gyvenime esame jų patyrę. Priežastys būna labai įvairios – plaukų spalva, ūgis, svoris, apranga. Kartais patyčios palieka labai skaudžią žymę atminty, kuri neišsitrina net užaugus. Retas kada išdrįsta prabilti apie tai, ką jam teko išgirsti iš bendraamžių, nes galbūt gėdijasi ar bijo būti nesuprastas. Tokias problemas atskleidžia serialas „Trylika priežasčių kodėl“.

Serialo scenarijus – sukrečianti merginos istorija

„Trylika priežasčių kodėl“ – tai amerikiečių serialas, kurio pagrindinė veikėja – Hana Beiker. Paauglė, su tėvais persikrausčiusi į kitą miestą ir pradėjusi lankyti naują mokyklą.

Viskas klostosi gerai. Mergina jaučiasi laiminga, kol jos gyvenimas nepavirsta pragaru.

Viskas prasideda nuo nekaltos vaikino šypsenos. Pirmiausia yra išsiuntinėjamos nuotraukos, kuriose matosi jos kelnaitės, kai ji čiuožia nuo čiuožyklos, kas pamažu veda ją iki „lengvai pasiekiamos“ merginos statuso. Jai yra labai skaudu, tačiau ji nežino, kad tai – tik baisesnių dalykų pradžia.

Atrasti draugai paįvairina jos gyvenimą, tarp jų – ir Klėjus Džensenas, kuris slapta yra įsimylėjęs paauglę, tačiau bijo atskleisti savo jausmus.

Pamažu mažas draugų būrelis suskyla, kai visi atranda kitų draugų, o Hana lieka viena. Palūžusi ir viena.

Į jos gyvenimą atsibeldžia vis naujų žmonių, kurie vis tiek galiausiai įskaudina Haną ir palieka ją sugniuždytą. Apkalbos, seksualinis priekabiavimas, netikri draugai lydi ją iki minčių apie savižudybę. Negana to, ji dar ir išprievartaujama. Bet mergina suteikia gyvenimui paskutinį šansą. Ji nueina pas mokyklos pavaduotoją. Tačiau šis, nors ir pasiūlydamas jai išsikalbėti, neišgelbsti merginos nuo tragiško likimo.

Prieš savo mirtį, Hana įrašo trylika kasečių, pasakojančių, ką jai teko patirti. Kiekviena kasetė – apie skirtingą žmogų ir kuo jis prisidėjo prie to, kad merginai teko pačiai užbaigti gyvenimą. Tas kasetes ji pateikia vienam žmogui, per kurį kasetės turi atitekti visiems, kas yra jose paminėtas.

Mokinių gyvenime įvyksta sumaištis. Elgesys pakinta. Po įvykdytos savižudybės, daugelis apsimeta arba nepažinoję Hanos ir su ja nebendravę, arba laikosi pozicijos, kad viskas, ką ji pasakoja, tėra tik melas, kurį auka sukurpė, trokšdama dėmesio.

Tik vienas Klėjus Džensenas pripažįsta savo kaltę. Kaltę, jog bijojo ją mylėti. Taip pat jis drąsiai reiškia savo nuomonę ir nebijo teigti, kad viskas, ką pasakoja Hana, yra siaubinga tiesa. Jam paauglės netektis yra labai skaudi. Jis regi ją, kaltina save ir kitus, jog šitaip įvyko.

Pačioje serialo pabaigoje merginos motina atranda popierių, kuriame surašyti kaltininkų vardai, ir nusprendžia visus šiuos žmones sukviesti į teismą. Galbūt pragydusi sąžinė, gal kažkas kitas paauglius priverčia kalbėti sąžiningai, kaip buvo iš tikrųjų.

Pats serialas užsibaigia tuo, kad Klėjus Džensenas pradeda kalbinti merginą, kuri pjaustosi savo rankas, ir siūlo jai ką nors nuveikti, nenorėdamas, jog jos likimas baigtųsi taip pat tragiškai, kaip ir Hanos Beiker, kuri su sudaužyta širdimi ir sužeista siela pasirinko savižudybę vietoj gyvenimo.

Tyla gali būti žudanti

Remiantis šiuo serialu, galima teigti, jog paaugliai gali būti žiaurūs. Tačiau net ir kai kurie suaugę, dar nepasimokę iš tokių dalykų, išvydę patyčių atvejus, tyli. Jie nežino, jog galbūt galėjo tam žmogui išgelbėti gyvybę.

Šis serialas labai puikiai perteikia šiuolaikinį pasaulį ir jo trūkumus. Savanaudiškumas – vienas iš jų. Baimė, jog jeigu aš prabilsiu, man taip pat kas nors atsitiks. Tačiau ar geriau perlipti per save, ar geriau tai, jog kitas žmogus kenčia, negalėdamas naktimis užmigti, mąstydamas apie savižudybę ir jos įvykdymą?

Apie mintis, kurias sukėlė serialas „Trylika priežasčių kodėl“, savo mintimis sutiko pasidalinti Pranciškonų gimnazijos mokinės keturiolikmetės Adrija Putvinaitė ir Dominyka Strakšaitė.

– Koks buvo jūsų pirmas įspūdis, pamačius ,,Trylika priežasčių kodėl?“ Ar nuo pat pradžių jus šis serialas įtraukė, ar susidomėjote tik jam įsibėgėjus?

Dominyka:

– Aš susidomėjau šiuo serialu perskaičiusi knygą. Pirmoje serijoje nelabai ką supratau, todėl žiūrėjau toliau. Mane šis serialas įtraukė nuo vėlesnių serijų.

Adrija:

– Pasiūlymo pradėti žiūrėti šį serialą sulaukiau iš draugės. Pirmas įspūdis man buvo gan nuobodus, tačiau serialas įtraukė mane nuo kitų serijų.

– Kokia jūsų nuomonė apie Haną Beiker? Ar, kaip tie veikėjai, drįstumėte teigti, kad ji per daug jautriai sureagavo, o gal kaip tik pasakytumėte, jog ji – vargšė auka, negailestingai nuskriausta gyvenimo?

Dominyka:

– Hana Beiker man kaip asmenybė tikrai patiko, tačiau manau, kad su kasetėmis ir nusižudymu tikrai per daug jautriai sureagavo. Kitų žmonių atžvilgiu pasielgė savanaudiškai. Ji galėjo bandyti ieškoti kitų išeičių, kabintis į gyvenimą, kam nors išsipasakoti.

Adrija:

– Hana Beiker man visai patiko, tačiau joje atradau tokių bruožų, kurie nepavertė jos blogu žmogumi, tačiau pridėjo neigiamų savybių. Mano nuomone, ji sureagavo pernelyg jautriai. Nebuvo priežasties, dėl kurios verta žudytis.

– Žinoma, kad dažnai socialiniai tinklai virsta erdve skleistis patyčioms, o kokia jūsų nuomonė apie socialinius tinklus? Manote, kad reikėtų išsamiai apgalvoti, prieš dedant ten asmeninę informaciją, nuotraukas, vaizdo įrašus ir kt.?

Dominyka:

– Šiais laikais socialiniai tinklai yra populiarūs, tačiau labai nesaugūs. Daugelis paauglių ten kelia įvairią informaciją, neapgalvodami pasekmių. Tai yra vien tam, kad sulauktų gražių komentarų ar kuo daugiau paspaudimų „patinka“.

Adrija:

– Mano nuomone, jie yra nesaugūs. Reikia bent susimąstyti, ką keli, ir ar tai tau neužtrauks bėdų.

– Ką jūs vietoje Hanos Beiker būtumėte dariusios? Labiau ieškojusios pagalbos ar taip pat užsisklendusios savyje?

Dominyka:

– Aš būčiau kreipusis į savo draugus, bandžiusi rasti išeitį, kaip viską sutvarkyti, kad daugiau nebetektų patirti patyčių.

Adrija:

– Visų pirma, aš nebūčiau visko taip ėmusi į galvą. Į viską žiūrėčiau pro pirštus. Bet, jei man tikrai prireiktų pagalbos, tai tokiu atveju kreipčiausi į mamą, draugus ir atvirai jiems išsipasakočiau.

– Išrinkite vieną veikėją, kuris jūsų manymu labiausiai prisidėjo prie Hanos mirties?

Dominyka:

– Labiausiai prie Hanos mirties prisidėjo vaikinas, kuris ją išprievartavo – Braisas. Tai patirti merginai yra tikrai žiauru.

Adrija:

– Mano manymu labiausiai prisidėjo Džestinas, nes žaidė su jos jausmais. Taip pat Braisas, nes ją išprievartauto, jis galutinai privedė merginą prie savižudybės.

– Kas buvo sunkiausia, žiūrint šį serialą? Kokios scenos paliko didžiausią žymę atmintyje?

Dominyka:

– Sunkiausia šiame seriale buvo scena, kai ji persipjauna venas. Viskas buvo labai detaliai pavaizduota, perteiktos jos emocijos.

Adrija:

– Sunkiausia žiūrint šį serialą buvo išsėdėti keturiasdešimt penkias minutes. Viskas buvo pavaizduota per daug smulkiai, ta visa istorija... Scena, kuri buvo sunkiausia, tai scena, kur tas pats Braisas išprievartauja Hanos draugę, o Hana stebi visa tai sustingusi, negalėdama pakrutinti nė pirštelio. Tai man labai įstrigo.

– Ar jūs pačios, pamačiusios patyčių atvejus tylite, o gal priešingai – skubate pranešti socialinei darbuotojai?

Dominyka:

– Priklauso nuo patyčių tipo. Jeigu žmogus negali apsiginti, aš prieinu ir pasišneku, bandau padėti.

Adrija:

– Pamačiusi patyčių atvejus, žvelgiu į situaciją. Jei tai patiria žmogus, ir matosi, kad tie žodžiai jo nepaveikia, nepadedu, tačiau, jei matau, kad žmogui yra skaudu, tai ateinu ir apginu jį.

– Jeigu tylite, kas neleidžia jums to pasakyti? Baimė, galvojimas, jog tai – ne jūsų reikalas?

Dominyka:

– Jeigu tyliu, tai to padaryti paprasčiausiai neleidžia galvojimas, jog tai – ne mano reikalas.

Adrija:

– Man to padaryti neleidžia galvojimas, kad galiu tik dar labiau pabloginti tam žmogui situaciją.

– Ką manote apie vaikų, jaunimo ir kitokias pagalbos linijas? Jūsų nuomone, jos bent šiek tiek padeda išspręsti problemas?

Dominyka:

– Nesu bandžiusi kreiptis į tokias linijas, todėl nieko negaliu pasakyti, bet aš nemanau, kad tai gali kuo nors padėti, nes per telefoną žmogus nesugebės suprasti situacijos, kurioje esi.

Adrija:

– Manau, kad tos linijos gali padėti nebent vienetams žmonių, nes vis tiek negali suprasti žmogaus per telefoną, o kartais linijos net nekelia ragelio.

– Ką patartumėte žmonėms, kurie patiria gyvenimo krizę, jaučiasi nesuprasti, nemylimi, liūdni?

Dominyka:

– Aš patarčiau labiau mylėti save, švelniau žvelgti į situacijas, pradėti žiūrėti į gyvenimą kitomis akimis. Gyvenimas yra per trumpas kentėti.

Adrija:

– Patarčiau mažiau kreipti dėmesį į tai, ką tau sako kiti. Siūlyčiau mąstyti tik apie pozityvius dalykus. Dalykus, kurie daro tave laimingu.

Gerda JEDENKUTĖ

---

• Serialo išleidimo metai – 2017.

• Serialas sukurtas Jungtinėse Amerikos Valstijose.

• Režisierius – Brian Yorkey.

• Knyga, pagal kurią sukurtas serialas, buvo įkvėpta tikrų įvykių.

• Serialo kūrybinę komandą ramino... šuniukų būrys.

• Knygoje pagrindinė herojė Hana turėjo išgyventi.

• Aktoriai konsultavosi su psichologais.

• Daugeliui aktorių yra dvidešimt metų.

• Daugybę faktų skiria knygą bei serialą.

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas