Pajūrio naujienos
Help
2019 Sausis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną-5°C debesuotumas 79 %
Naktį-13°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar registruoti, bet ilgus metus nebegyvenantieji savivaldybėje turėtų rinkti jos valdžią?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pirmagimė atkeliavo iš motinos sapnų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2018-01-05
Kretingiškiai Monika Tolevičiūtė ir Dovydas Lukauskis siekė, kad emigracijoje pradėta jų duktė Emilė gimtų tėvynėje.

Pirmagimė atkeliavo iš motinos sapnų

Jau daugel metų tradiciškai „Pajūrio naujienų“ skaitytojus su pirmuoju metų laikraščio numeriu pasveikina ir pirmasis Kretingos rajono ligoninėje užgimęs kūdikis: šiemet sausio 1-osios rytą pasaulį bei savo gimdytojus – 26-erių Moniką Tolevičiūtę ir Dovydą Lukauskį – savo klyksmu pasveikino jų pirmagimė Emilė.

Tėvas buvo šalia

„Labai norėjau mergaitės. Netgi dukart ją sapnavau, kol dar nežinojau vaiko lyties. O kai gydytoja pasakė, kad laukiamės dukters, sapnuose ji nustojo mane lankyti, – atviravo jaunoji motina ir tęsė: – Visą nėštumą jaučiausi rami ir Dovydui sakiau, kad viskas bus gerai. Taip ir įvyko: į gimdymo namus atvykome naujametę naktį paryčiui ir pagimdžiau labai greit – per 4 valandas“, – apie savo lūkesčius pasakojo laiminga motina, neslėpdama, jog lengvu ir greitu pirmojo vaiko gimimu nustebinę artimuosius ir medikus.

Jaunieji tėvai sakė, jog, pagal gydytojų prognozes, kūdikis ir turėjęs gimti sausio 1 dieną. Emilė gimė 3 kg 60 g svorio ir 50 cm ūgio. Mergaitei vardą išrinko Monika: „Sunku buvo apsispręsti, nes patiko keli vardai. Bet, kai atėjusi akušerė paklausė, kaip ketiname pavadinti mergytę, pasakiau vardą, kuris man labiausiai patiko. Taip ir užrašė“, – šypsojosi moteris.

Visą gimdymą ji sakė jautusi Dovydo palaikymą ir paramą: „Galvojau – pabus, kol iškeliausiu į gimdyklą. Bet akušerė paragino ir jį eiti kartu. Pajutau, kad labai svarbu, kai artimas žmogus yra šalia tokiu svarbiu momentu – juk gimsta mudviejų kūdikis“.

Emilės tėtis taip pat atsivėrė: „Tas buvimas gimdant išsyk suvienija šeimą. Pajunti, kad esame nebe dviese, o staiga – trise, pamatai, kad ne gandras tą vaiką atnešė į palatą. Vaikas tampa gyvenimo ašimi, ir supranti, kad nuo šiol jau nebebus taip, kaip anksčiau“, – atviravo naujagimės tėvas.

Norėjo, kad vaikas gimtų tėvynėje

Monika sakė kilusi iš Kelmės, šeimoje ji yra vyriausia – dar turi seserį Kristiną ir brolį Žygimantą, o Dovydas – brolį Robertą, gyvenantį Vokietijoje. Pora susipažino sykiu dirbant Didžiojoje Britanijoje, tačiau pajutę po širdimi augant jų meilės vaisių, nusprendė grįžti gyventi į Lietuvą.

„Nenorėjau gimdyti Anglijoje, kur svetima aplinka, nėra nei šeimos, nei artimųjų“, – atviravo Monika. Dovydas ją papildė: „Nors nėščiosiomis ten labai rūpinamasi, bet vis dėlto norėjome, kad vaikas ne tik augtų, bet ir gimtų Lietuvoje. Per ketverius metus neprigijome svetur. Nėra emigracijoje jau taip gerai, kaip kitiems atrodo – vis vien jautiesi svetimas“.

Pora neslėpė, jog, užsidirbę pinigų bendro gyvenimo pradžiai, sugrįžę įsikūrė Dovydo tėvų namuose. Dovydo tėvas Vytautas miręs prieš kelerius metus, mažyle rūpintis padės jo mama Virgina. Grįžęs stojo į Darbo biržą ir, jos siųstas, lanko santechnikų kursus. O Monika, pagal Didžiosios Britanijos įstatymus, kūdikio auginimo laikotarpiu gaus tos šalies išmokas. „Anglijoje motinystės atostogos tetrunka tik 9 mėnesius, o po to tėvai vaikui samdo auklę arba vežioja į lopšelį-darželį. Lietuviai vaikus dažnai augina patys: žuvų fabrike, kur mudu dirbom, tėvas ir motina dirba pamainomis, kad pasikeisdami galėtų prižiūrėti vaiką“, – apie emigrantų-tėvų padėtį pasakojo D. Lukauskis.

Kretingos ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus darbą teigiamai įvertino ir jame apsilankęs Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga (trečias iš kairės).

Nesulaukė 300 kūdikių

Emilės tėvai sakė, jog internete prisiskaitę itin gerų atsiliepimų apie Kretingos ligoninės Akušerijos- ginekologijos skyrių ir personalą, todėl nė nesvarstę, kur važiuoti gimdyti. „Tačiau tai, ką čia patyrėme – medikų dėmesį, šilumą, rūpestį – stipriai pranoko lūkesčius“, – džiaugėsi D. Lukauskis.

Kretingos ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjos Dalios Opulskienės teigimu, pernai jų skyriuje gimė 296 kūdikiai – 140 mergaičių ir 156 berniukai. Dvynių nebuvo.

Penktadalį gimdyvių sudarė moterys iš aplinkinių rajonų: Skuodo, Plungės, Palangos, kur uždaryti akušerijos-ginekologijos skyriai, o taip pat – iš Šilutės, Klaipėdos miesto ir rajono, Telšių bei Vilniaus. Atliekant Cezario pjūvį gimdė 12,2 proc., arba kas 8-9 gimdyvė.

Ir nors skyrius neišpildė sąlygų – Sveikatos apsaugos ministerija reikalauja, kad statistiškai per metus jame gimtų 300 kūdikių, – tačiau akivaizdūs teigiami pokyčiai medikams nekelia abejonių dėl skyriaus išlikimo.

Naujagimiams palanki ligoninė

„Pernai Kretingos ligoninė Sveikatos apsaugos ministerijos buvo pripažinta Naujagimiams palankia ligonine, o šio statuso esmė – bendros Lietuvos ir Šveicarijos žindymo rėmimo programos įgyvendinimas. Kad pasiektume šio, vos dvejus metus galiojančio statuso, įdėjome daug pastangų, darbuotojai dalyvavo įvairiuose mokymuose. Sutelkto skyriaus akušerių, naujagimių slaugytojų rūpesčiu pernai 97 proc. naujagimių iš mūsų skyriaus išvyko maitinami tik motinos pienu“, – pasiektais rezultatais džiaugėsi D. Opulskienė.

Pasak D. Opulskienės, ministerija pernai rudenį jų skyriui nusprendė skirti modernios aparatūros, kurią sudaro 27 įrenginiai nėščiųjų-gimdyvių bei naujagimių priežiūrai: echoskopas, monitorius vaisiaus ir naujagimio būklei įvertinti, instrumentų rinkiniai gimdymui priimti ir operacijoms, prietaisai naujagimių patikrai dėl akių, ausų, įgimtų širdies ligų, geltos bei kitų ligų, o taip pat – lovos gimdyvės bei naujagimiams. Ši sertifikuota įranga neužilgo turi pasiekti Kretingos ligoninę.

Vedėja taip pat pasidžiaugė, jog per 2017 m. skyriaus kolektyvas pasipildė naujais darbuotojais: po rezidentūros Vilniaus Santaros klinikoje atvyko dirbti gydytoja akušerė-ginekologė Ieva Butkutė, taip pat – gydytoja neonatologė (naujagimių gydytoja) Rasa Čeponienė bei akušerė Aiveta Kaznačejevaitė.

Šiuo metu skyriuje dirba 23 darbuotojai: 6 akušeriai-ginekologai, 2 neonatologai, 6 akušerės, 7 slaugytojos ir 2 slaugytojų padėjėjos.

---

Sunkiausiai – 5 360 g – svėrė 29-erių kretingiškės pernai pagimdyta mergaitė, jos ūgis siekė 59 cm.

Sunkiausias – 5 130 g, 60 cm ūgio – buvo 19-metės skuodiškės pagimdytas berniukas.

Mažiausias pernai gimęs kūdikis svėrė 2 470 g ir buvo 49 cm ūgio.

Jauniausios gimdyvės amžius – 17 metų, pernai gimdė 2 tokio amžiaus kretingiškės.

Vyriausios gimdyvės amžius – 42 metai: gimdė taip pat 2 šio amžiaus gimdyvės

---

296 – tiek kūdikių Kretingos ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriuje gimė pernai. Naujagimių 2017 m. gimė mažiau, negu užpernai – 340,

o 2015 m. – 302.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas