Pajūrio naujienos
Help
2019 Sausis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną-5°C debesuotumas 79 %
Naktį-13°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar registruoti, bet ilgus metus nebegyvenantieji savivaldybėje turėtų rinkti jos valdžią?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kolekcijoje – 200 senovinių žaisliukų

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Šventės
  • 2017-12-05
Gintarė Urbonienė savo senoviniais žaisliukais papuošė ir Kretingos rajono švietimo skyriaus Kalėdų eglę.

„Iki 200 suskaičiavau ir pasimečiau“, – kalbėdama apie sukauptus senovinius eglutės žaisliukus, juokėsi Kretingos „Pasakos“ lopšelio-darželio auklėtoja Gintarė Urbonienė.

Renka kaip relikviją

Tačiau pedagogė kolekcioniere savęs nelaiko. Esą tikras kolekcionierius renkamais daiktais turėtų kur kas labiau domėtis, sudėlioti juos pagal laikmetį, eksponuoti, galbūt aprašyti. Visa tai tebėra Gintarės svajonėse.

„Ateityje ir aš norėčiau žaisliukams pašvęsti ne vieną lentyną, juos išdėlioti“, – atviravo ji.

Kol kas kretingiškė teigė tik mielai priglaudžianti tuos žaisliukus, kurie kitiems tapo nebereikalingi arba kuriuos kaip relikviją gauna dovanų iš giminių, taip pat iš apie šeimos pomėgį žinančių draugų bei pažįstamų.

Anot pašnekovės, kadangi eglutė kone kasmet pareikalauja „duoklės“, interneto platybėse tenka pasiieškoti skelbimų apie kuriame nors Lietuvos mieste parduodamus senovinius žaisliukus ir vietoj sudužusio važiuoti nusipirkti tokio pat kito. Prieš šias Kalėdas tuo tikslu teks išsiruošti į Šiaulius. Senovinių žaisliukų kainos – įvairios, gali būti ir nuo vieno euro, bet Gintarės žodžiais, dvasinė vertybė yra neįkainojama.

Rinkti eglutės žaisliukus nuo Vilniaus kilusi Gintarė pradėjo, kai su kretingiškiu Kaziu Urbonu sukūrė šeimą ir kai gimė jųdviejų vaikai.

„Norėjome puoselėti savo šeimos tradicijas. Eglutę, kokia lieka, tokią, kad ir kreivą, mes puošiame tiktai Kūčių vakarą. Iki tol gražiausios jau būna išpirktos, išgraibstytos. Ritualu tapo ant šakų kabinant meškiukus ar voverytes vaikams pasakoti istorijas, iš kur žaisliukai į mūsų namus atkeliavo: tas buvo močiutės, anas – promočiutės, o, va, šitas tai – pirmasis, kuriuo džiaugėsi mama“, – prisiminimais dalijosi G. Urbonienė. Anot jos, dabar ūgtelėję dukra Ieva ir sūnus Gintaras, kurių vienam 9-eri, o kitam – 12-a, jau patys tas istorijas pasakoja.

Kiekvienas turi istoriją

Gintarės žiniomis, tarybiniais metais žaisliukai būdavo gaminami ne šiaip sau, o atspindėjo aktualijas. Pavyzdžiui, 1956 metais sukurtame lankomumo rekordus sumušusiame muzikiniame filme „Karnavalo naktis“ žymi dainininkė Liudmila Gurčenko sudainavo naujametinę dainą „5 minutės“ – ir atsirado serija laikrodžių, kurių rodyklė rodė be 5 minučių 12-a. Kai 1961-aisiais į kosmosą pakilo Jurijus Gagarinas, buvo pagaminta žaisliukų-kosmonautų. Atšilus santykiams su Kinija, radosi visa serija jaukių žibintų.

Senoviniais žaisliukais, trumpai papasakojusi apie kiekvieną, G. Urbonienė eglutę papuošė ir Kretingos rajono švietimo skyriuje. Advento išvakarėse čia įvyko renginys, į kurį skyriaus darbuotojai pasikvietė brolius pranciškonus Bernardą bei Tomą, taip pat kaimynystėje esančių įstaigų – Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos, Kultūros skyriaus, „Pasakos“ lopšelio-darželio – atstovus. Keletą dainų padainavo mokytojos Juditos Viluckienės parengti šios ugdymo įstaigos vaikai. Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Daiva Tranizienė jiems įteikė Kalėdų senelio atsiųstų saldainių, o vedėjas Antanas Sungaila už daugeliui vyresnės kartos žmonių suteiktą galimybę prisiminti vaikystę ir jaunystę padėkos raštu apdovanojo G. Urbonienę.

Kretingiškės jaunos dailininkės Rasos Lazdauskaitės eksponuojamus paveikslus pristatė ir paroda pasigrožėti pakvietė Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Asta Pocienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas