Pajūrio naujienos
Help
2018 Lapkritis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Orų prognozė
Dieną7°C debesuotumas 4 %
Naktį6°C debesuotumas 93 %
Apklausa

Ar reikėtų išrauti daugiamečius gėlynus Rotušės aikštėje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Katinai-lėlės dovanoja šypsenas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2017-11-10

Katinai-lėlės dovanoja šypsenas Kretingiškės 52-jų tautodailininkės Ramunės Martinėnienės iš lino pasiūti katinai savo veidų išraiškomis ir uodegų formomis visuomet pakelia nuotaiką pirkėjams: „Žiūrėk, tas į Joną Petrą panašus, o tas – į aną giminaitį“, – juokėsi kūrėja, rodydama visą glėbį Kalėdų mugei jau parengtų lėlių.

„Katinai visuomet kuria ir skleidžia gerą nuotaiką“, – tikino juos siuvanti kretingiškė tautodailininkė Ramunė Martinėnienė.

„Tas lėles patinka siūti todėl, kad nebūna joms abejingų žmonių – katinas nebūtų katinas, jeigu neišsireikalautų tiek vaikų, tiek suaugusiųjų dėmesio. Tik įdomiausia yra tai, jog tėvams patinka ryškių, o vaikams atvirkščiai – blankių pastelinių spalvų žaislai. Kiekvieną lėlę kuriu ekspromtu, iš akies, be jokių trafaretų. Jų didumas priklauso nuo atraižos dydžio, siuvu taupiai – todėl katinai būna dideli ir mažiukai,“, – nuotaikingai pasakojo R. Martinėnienė.

Įvairiaspalvių lėlių-katinų uodegos išsiklaipiusios į visas puses – vienos riestos, kitos stačios, o veido išraiškas perteikia skirtingais rakursais pakelti ir siūlų dygsniais nubrėžti antakiai bei įkypos, pakeltos, nuleistos akys, sukurtos iš sagučių. Katinai gerai prižiūrėti – jų pilveliai riebiai prikimšti sintetinio pluošto, todėl vaikų nuglostyti gali būti ir išskalbti. Visų lėlių-katinų užpakaliukai užsiūti specifiniu baltu dygsniu – tai menininkės braižas, tarsi autografas po paveikslu.

Katinų motyvas, neslėpė menininkė, šiandieną yra gana populiarus tarp skirtingų sričių kūrėjų. Į jos kūrybą jie atkeliavo dukros Neringos iniciatyva – ši sumanė siūti katino formos pagalvėles, vėliau abi kūrė lino papuošalus su išpieštų katinų motyvais.

„Patys ir namie turėjome du augintinius brolius: vienas – ramus, o kitas – chuliganas, iš namų dingdavęs po kelis mėnesius. O grįžęs lyg niekur nieko eidavo prie dubenėlio, ir vėl dingdavo, kol nebegrįžo visai. Liko tik vienas numylėtinis“, – prigimtinės meilės šios padermės gyvūnams neslėpė menininkė.

Jos sukurtos lėlės-katinai ypač pamėgti kurortų – Palangos bei Druskininkų – svečių, kurie veža lauktuvių į Rusiją, Baltarusiją, Izraelį. Kretingiškės sukurtos lėlės – gyvūnėliai ir žmonės – papuošė ne vieną Vilniaus vaikų darželį.

Artėjančioms Kalėdoms R. Martinėnienė taip pat kuria medžiaginius žaislus eglei – pakabinamus namelius bei eglutes.

Tačiau, būdama kraštiečio dailininko Aleksandro Varno duktė ir augusi meninėje aplinkoje, kūrėja prisipažino, pradedanti ilgėtis ir tapybos: „Kai auginau vaikus, tapiau aliejumi – gimė ne vienas paveikslas, dabar jie grįžta lyg gyvi priekaištai, kad turiu atsigręžti į teptukų ir drobę. Norėtųsi išbandyti akrilo techniką“, – kalbėjo R. Martinėnienė, patikindama, jog vis vien nenusigręš ir nuo lėlių-katinų. Nes katinai visuomet skleidžia gerą nuotaiką ir dalijimosi džiaugsmą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas