Pajūrio naujienos
Help
2018 Lapkritis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Orų prognozė
Dieną7°C debesuotumas 4 %
Naktį6°C debesuotumas 93 %
Apklausa

Ar reikėtų išrauti daugiamečius gėlynus Rotušės aikštėje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Komiteto posėdyje – žiežirbos dėl viešųjų pirkimų

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2017-11-10

Kretingos rajono savivaldybės Kontrolės komitetas užvakar į posėdį buvo susirinkęs dėl Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano tvirtinimo. Šio vienintelio klausimo svarstymas užtruko, mat žiežirbų įpūtė ir pats pirmininkas Antanas Kalnius, ir šio komiteto narys Saulius Šopaga.

Abejonių sukėlė abonentinis mokestis

Pirmininko ir, kaip jis paaiškino, rajono tarybos frakcijos „Kretingos kraštas“ iniciatyva, 2018 metais tikrintinų subjektų sąraše atsidūrė eilutė apie tai, kad kontrolieriai turėtų peržvelgti Savivaldybės kontroliuojamų įmonių viešuosius pirkimus, seniai betikrintos Kretingos miesto ir kitos seniūnijos.

S. Šopaga, tausojant laiką, šio posėdžio metu subjektų sąrašą prašė papildyti dar daugiau, esą komiteto patvirtintas planas bus tik kaip šablonas, ir, jei kontrolieriai tiek darbų įveikti nepajėgs, kai kuriuos klausimus vėliau bus galima „atsijoti“.

S. Šopaga teigė iš gyventojų sulaukiantis daug pretenzijų dėl bendrovės „Kretingos vandenys“ abonentinio mokesčio. „Kiek tas mokestis yra ekonominiu požiūriu pagrįstas ir skaidrus? Norisi aiškumo“, – teigė komiteto narys.

Dėl į veiklos planą įtraukto siūlymo tikrinti Savivaldybės įmonių viešuosius pirkimus A. Kalniui priekaištavo posėdyje dalyvavęs meras Juozas Mažeika. Jo žodžiais, bet kokie siūlymai pirmiausia turėjo būti aptarti komitete, turėjo būti priimtas nutarimas, ir tik tada įrašyta į planą. „Negali taip būti, kad, vienam tarybos nariui pageidaujant, plane atsirastų naujas punktas“, – priekaištavo jis.

A. Kalniaus nuomone, į šį posėdį susirinko visi komiteto nariai, tai kodėl, taupant laiką, negalima aptarti čia ir dabar? Pirmininkas kolegas pakvietė išsakyti savo argumentus.

„Trūksta laiko pamąstyti. Manau, kad viešųjų pirkimų tikrinimas būtų betikslis darbas. Visos įmonės ir seniūnijos stengiasi įstatymams nenusižengti. Ką jau tie seniūnai už 5 tūkstančius eurų gali nupirkti?“ – retoriškai klausė komiteto pirmininko pavaduotojas Alvydas Jonaitis.

Apie 5 tūkst. Eur jis užsiminė dėl to, kad pradiniame A. Kalniaus pateiktame projekto variante buvo siūloma tikrinti viešuosius pirkimus nuo 1 iki 5 tūkst. Eur vertės, tik paskui, Savivaldybės administracijos direktoriui Virginijui Domarkui patarus, apsispręsta sumą pakeisti ir tikrinti pirkimus nuo nulio iki 10 tūkst. Eur vertės.

Tačiau direktorius taip pat buvo linkęs viešuosius pirkimus palikti ramybėje – esą prie kalno popierių du žmonės plušės geriausiu atveju pusę, o gal ir visą mėnesį. „Galiausiai specialistai ateis ir paaiškins, kad kiekvienas pirkimas – prasmingas ir turi baigtinį rezultatą“, – įsitikinęs V. Domarkas.

Bet A. Kalnius ir toliau laikėsi principingai. Jo teigimu, tam tikram laikui praėjus, viešuosius pirkimus peržvelgti pravartu.

Ragino inicijuoti auditą

Į S. Šopagos klausimą apie „Kretingos vandenų“ abonentinio mokesčio peripetijas atsakė direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis.

„Šio mokesčio pagrįstumas nagrinėjamas Valstybinėje kainų ir energetikos komisijoje, kuri vienašališkai patvirtino įkainį, tad mūsų kontrolieres apkrauti papildomais darbais, renkant sąmatas, – bergždžias darbas, nuo to niekas nepasikeis“, – konstatavo jis. S. Šopaga nesutiko: „Kaip tai bergždžias darbas? Argi nėra tikslo vartotojui žinoti, kaip bendrovė disponuoja surinktais pinigais, kokia pelno marža? Gal mes permokam, o gal per mažai mokam?“

J. Mažeika „išsišokėlius“ panūdo vėl grąžinti, anot jo, į realybę. „Jūs pasiskaitykit, kokios yra komitetų funkcijos. „Uabų“ uždirbtus pinigus tikrinti gali ne savivaldybių kontrolieriai, o auditoriai. Nebent jūs galit inicijuoti samdyti nepriklausomą auditą. Tam turėtų pritari rajono taryba“, – aiškino jis.

„Jūsų pasiklausius, galvoju, ko mes čia ir sėdime. Jei esam surinkti tik tam, kad pakilnotume rankas ir patvirtintume tai, kas naudinga administracijai, tai tada atsiprašau... Štai tarybos narys teikia siūlymą, bendrovėje galbūt mato negerovę, įtaria, kad lėšos gali būti panaudotos neteisingai – patikrinti negalima!“ – įstatymais stebėjosi A. Kalnius. Meras ragino nesikarščiuoti, inicijuoti nepriklausomą auditą.

S. Šopagos klausimas į planą kol kas nebuvo įtrauktas, sukonkretinus tai bus padaryta vėliau. A. Kalnius paragino posėdyje pateiktam projektui pritarti arba ne. Trims komiteto nariams – A. Kalniui, S. Šopagai ir Edmundui Valantiejui balsavus už, A. Jonaičiui – prieš ir Almantui Skruibiui susilaikius, Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos 2018 metų veiklos planui buvo pritarta.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas