Pajūrio naujienos
Help
2018 Lapkritis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Orų prognozė
Dieną7°C debesuotumas 4 %
Naktį6°C debesuotumas 93 %
Apklausa

Ar reikėtų išrauti daugiamečius gėlynus Rotušės aikštėje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Naujas paslaugų kainas patvirtino dėl skaidrumo

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2017-11-03

Praėjusiame tarybos posėdyje buvo patvirtintos naujos „Kretingos komunalininko“ atlygintinų paslaugų kainos – jos nustatytos atsižvelgiant į 2016 metais įmonės patirtas sąnaudas ir įskaičiavus 10 proc. darbo užmokesčio augimą. Tačiau tokia metodika įtikino ne visus tarybos narius – dalis jų suabejojo, ar kainos nėra per aukštos.

Vos paskelbus klausimą dėl „Kretingos komunalininko“ atlygintinų paslaugų kainų patvirtinimo, žodžio paprašė socialdemokratas Alvydas Jonaitis.

„Tarybos narys iš kairės (Antanas Puodys – aut. past.), didžiausias pagal ūgį ir pagal užimamas pareigas, įžvelgia, kad mes su Almantu (Skruibiu – aut. pats) turime labai didelių interesų ir prašo mūsų nusišalinti. Ar mes taip turėtume elgtis ar ne?“, – klausimą iškėlė A. Jonaitis.

Į tai sureagavo ir pats Darbo partijos narys A. Puodys. „Mes su tavim geranoriškai kalbėjome, o tu tuoj pat...“, – šiais žodžiais A. Puodys pakėlė nuotaiką kolegoms.

Nusišalino nuo klausimo svarstymo

Vis dėlto Kretingos rajono meras Juozas Mažeika – jo mintims pritarė ir Savivaldybės Juridinio skyriaus vedėja Virginija Šoblinskienė – pastebėjo, kad jei statybinės organizacijos, kurioms vadovauja tarybos nariai, ateityje dalyvaus konkurse pagal pačių patvirtintus įkainius, išties gali kilti abejonių dėl viešųjų ir privačių interesų derinimo.

„Jei norėsi atrasti sąsajų, visada atrasi, bet nesu VTEK-o (Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos – aut. past.) specialistas. Jūs patys turite jausti“, – sakė J. Mažeika.

„Kretingos komunalininke“ dirbantis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Jonas Drungilas buvo kategoriškas: „Žmogus pats priima sprendimą, aš atsisakau svarstyti“, – teigė jis ir paliko posėdžių salę.

Tą patį padarė ir LR liberalų sąjūdžio nariai – vicemerė Danutė Skruibienė bei jos sutuoktinis Almantas Skruibys, kuris yra statybos įmonės vadovas.

„Aš nenusišalinu. Jei dalyvausiu konkurse, kainos bus mažesnės, o pats norėčiau pasisakyti, man rūpi Kretingos gerovė“, – teigė A. Jonaitis, apsisprendęs dalyvauti svarstyme, bet nebalsuoti.

Paprašė įkainių skaičiavimo metodikos

Iki šiol „Kretingos komunalininkas“ taikė 2014 metų spalio mėnesį Kretingos rajono savivaldybės tarybos patvirtintas teikiamų darbų ir paslaugų bei skaičiuojamąsias mašinų ir mechanizmų kainas. Naujoje šio teisės akto redakcijoje, anot jos rengėjų, pateikti įkainiai ne tik labiau atitinka dabartinę situaciją, bet ir yra labiau detalizuoti.

Tačiau Darbo partijos narys Vytautas Ročys iškėlė klausimą, kaip tiksliai teikiami įkainiai buvo suskaičiuoti, ar buvo parengtos tam tikrų darbų išklotinės.

Sprendimo projektą pristačiusi Savivaldybės Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėja Sigutė Jazbutienė ir administracijos direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis teigė, kad įkainiai nustatyti atsižvelgus į faktines įmonės išlaidas, o kokios nors šiam reikalui skirtos metodikos tiesiog nėra. Be to, „Kretingos komunalininko“ ekonomistė Vaiva Lukošienė pridūrė, kad tokia paslaugų įkainių skaičiavimo tvarka, pagal kurią parengtas ir šis sprendimo projektas, egzistuoja nuo pat įmonės įsikūrimo.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Dangiras Samalius ir socialdemokratas Steponas Baltuonis išsakė nuomonę, kad pateiktas paslaugų kainas reikia patvirtinti dėl skaidrumo. „Bet tegu vėliau pateikia ir metodikas. Tada bus labai aišku“, – pasiūlė S. Baltuonis, nurodęs, kad patvirtinta įkainių skaičiavimo metodika užkirstų kelią, jog pasikeitus administracijai, kartu pagal jos norą būtų keičiama ir metodika.

Mano, kad kainos – per aukštos

„Aš manau, kad tie įkainiai yra per daug pakelti vien dėl to, kad vienos paslaugos yra dotuojamos kitų darbų sąskaita, pavyzdžiui, kapinių priežiūra, būsto administravimu ir t.t., – kalbėjo A. Jonaitis. – Jeigu „Kretingos komunalininkui“ priskirta kapinių priežiūra ir jos metinės sąnaudos – apie 30 tūkst. eurų, turėtų tą pateikti, ir gal tuos pinigus reiktų skirti atskira eilute iš biudžeto? Dabar dengiant kitas pavestas funkcijas, yra padidinti įkainiai, kurie paslepia nuostolius.“

Tačiau meras J. Mažeika teigė, kad toks pasiūlymas jam kelia nuostabą – jei bus skiriami pinigai atskiromis eilutėmis tam tikriems darbams atlikti, tai „Kretingos komunalininkas“ kaip įmonė praras savo reikšmę.

Tačiau A. Jonaičio iškeltas ir kelis kartus pakartotas klausimas, tai iš kokių pinigų yra vis dėlto dengiami nuostolingi darbai, pavyzdžiui, renovacijos administravimas, kurio šiame įkainių sąraše nėra, taip ir liko konkrečiai neatsakytas.

Kad paslaugų kainos yra pernelyg aukštos, pritarė ir nepriklausimas tarybos narys Darius Petreikis. „Pačiam „Kretingos komunalininkui“ reiktų atkreipti dėmesį į darbų aktavimą. Galbūt kaina yra ir normali, bet prirašoma tokių darbų, kad galutinė suma yra kosminė. Su tokia pozicija ir požiūriu į klientą jūs jokių konkursų nelaimėsite. Pagrindiniai darbdaviai vėl bus tos pačios seniūnijos, o dabar pakeldami kainas, mes tik iš vienos kišenės pinigus perkelsim į kitą kišenę. Tai atrodo, mano galva, juokingai“, – sakė D. Petreikis.

Siūlė kai kurias paslaugas išbraukti

Ekonominės plėtros ir ūkio komiteto pirmininkas D. Samalius teigė, kad šuo klausimu komitete būta daug diskusijų, jis pats asmeniškai dar pasiaiškinti buvo nuvažiavęs į „Kretingos komunalininką“, ir turįs pripažinti, kad įmonė atliko didelį darbą, nes pusės įkainių iki šiol iš viso neturėta. „Ūkio komitetas prašė išbraukti vieną punktą 1.9 – „Naujo plytelėmis grįsto šaligatvio įrengimas su pagrindo įrengimu“. Mes manome, kad tuos dalykus turėtų daryti atskiros firmos ir šiems darbams turėtų būti skelbiami konkursai“, – sakė D. Samalius.

Jį papildęs nepriklausomas tarybos narys Antanas Kalnius pridūrė, kad tiek minėtą, tiek dar vieną punktą, kuriame įvardijamas naujo šaligatvio, grįsto trinkelėmis, įrengimas, siūloma išbraukti dar ir dėl to, kad „Kretingos komunalininkas“ net neturi šiems darbams atlikti reikalingos technikos bei specialistų.

Į tai J. Mažeika atsakė, kad racionalesnis variantas būtų šią paslaugą palikti, nes tada „Kretingos komunalininkas“ galėtų dalyvauti viešuosiuose konkursuose – tik reikia seniūnijoms pavesti skelbti konkursus šiems darbams atlikti.

Sujaudino jausminga kalba

Vienas paskutiniųjų prabilęs K. Skierus buvo atviras: „Pasakysiu viešą paslaptį – tų įkainių pavadinimus ir nomenklatūrą davė „Palangos komunalinis ūkis“ ir jie juos pritaikė, įkainiai yra truputį mažesni negu pas mus. Šiandien pateikti įkainiai būtų naudojami tik atsiskaitant už darbus, kuriuos užsako seniūnijos, Savivaldybės administracija. Viešuosiuose pirkimuose „Kretingos komunalininkas“ gali dalyvauti su bet kuriais įkainiais – ne su tais, kuriuos patvirtina taryba, nes yra laisvoji rinka.“

K. Skierus išsakė nuomonę, kad nėra jokios prasmės parengti įkainių skaičiavimo metodikos, kurios pageidavo tarybos nariai. „Tai – beprasmiškas darbas. Metodika tikrai yra reikalinga šiukšlių rinkliavos dydžiui nustatyti, o čia – kintamas procesas, kuris šiandien yra vienoks, o rytoj – kitoks. Ir tie įkainiai yra universalūs, pritaikomi tada, kai seniūnui ar administracijai reikia staigiai šiandien padaryti kokį darbą. Ir dar vienas dalykas, kurio noriu paprašyti – kiekvienas turime savo nuomones, atrodo, kad „komunalinis“ iš to lobsta, bet iš tikrųjų įkainiai yra normalūs. Padėkit tam „komunaliniui“ ir patvirtinkit tuos įkainius, tuo labiau, kad jie tegalios metus.

Atsiminkit, kai būna karas valstybėje, po kareivių pirmiausia ateina dvi tarnybos – tai policija ir komunalininkai. Jie eina pirmosiose gretose. Pasigailėkim ir padėkim jiems tame kasdieniniame sunkiame darbe“, – tokia jausminga K. Skieraus kalba įtikino kolegas – taryba pritarė visam pateiktam sprendimo projektui be pakeitimų.

Naujai patvirtintos teikiamų darbų ir paslaugų bei skaičiuojamosios mašinų ir mechanizmų kainos bus taikomos nuo 2018 m. sausio 1 d.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas