Pajūrio naujienos
Help
2018 Gruodis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną0°C debesuotumas 99 %
Naktį-4°C debesuotumas 46 %
Apklausa

„Pajūrio naujienos“ kviečia išrinkti 2018-ųjų Metų žmogų

Edita GLIOŽERIENĖ
Gintautas POGOŽELSKAS
Paulius VANIUCHINAS
Ričardas JOVAIŠA
Arvydas BALSEVIČIUS
Eugenija DANIUK
Nerijus GEDMINAS
Antanas BLUŽAS
Janina LUKAUSKIENĖ
Apklausa

Ar pritartumėte, kad Kretingos turgus būtų iškeltas prie vandens bokšto?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ieškojo socialinės lygybės vardiklio

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2017-10-27

Nors vakarykščiame tarybos posėdyje kai kuriais klausimais politikai išvystė ilgas diskusijas, tačiau iš esmės jie galų gale balsavo gana vieningai. Mat dar prieš pat prasidedant posėdžiui valdančioji dauguma už uždarų durų spėjo aptarti ir suderinti pozicijas dėl daugiausiai ginčų sukėlusių nuostatų.

Tarybos posėdyje dalyvavo 22 tarybos nariai – Vilius Adomaitis, Saulius Šopaga ir Vladas Baltuonis buvo iš anksto atsiprašę ir perspėję, kad išvyksta darbo reikalais į užsienį.

Darbo užmokestis didėjo ne visiems

Svarstant klausimą dėl Kretingos rajono savivaldybės 2017 metų biudžeto pajamų ir asignavimų pakeitimo, tarybos posėdyje dalyvavo ir Kretingos rajono švietimo įstaigų profesinių sąjungų susivienijimo atstovai, lydimi advokato Karolio Gerbausko.

Jis paaiškino, kad mokinio krepšelio lėšos skirtos tik pedagoginiams darbuotojams ir dar trims pareigybėms – bibliotekininkams, mokytojo padėjėjams ir kompiuterių specialistams, ir šios lėšos niekam kitam negali būti perkeltos.

„Nuo 2017 metų 45 eurais padidėjo mokinio krepšelis, taigi į tą bendrą darbo užmokesčio katilą įkrito 5 proc. daugiau lėšų. Visiems pedagoginiams darbuotojams buvo nustatyti vidurkiai ir užmokestis padidėjo įvairiai: vieniems – keliomis dešimtimis, kitiems – daugiau kaip šimtu ar dviem šimtais. O toms trims pareigybėms užmokestis padidėjo 27 eurocentais, 80 eurocentais ir pan. – tai nesudaro net 1-os procentinės dalies. Jokių čia papildomų lėšų nereikia ieškoti, tai tos pačios mokinio krepšelio lėšos, kurios ir skirtos šitų žmonių darbo užmokesčiui. Vadovai nustatė pedagoginiams darbuotojams vidurkius, bet kodėl to nebuvo padaryta ir kitų darbuotojų atžvilgiu, kurie gauna finansavimą iš to paties šaltinio?“, – kalbėjo K.Gerbauskas.

Tačiau sprendimo projektą pristatęs Ekonomikos ir biudžeto skyriaus vedėjas Gvidas Jonauskas atkreipė dėmesį, kad mokinio krepšelio dydis, kurį tvirtina Seimas, padidėjo 4,4 proc., tačiau bendra suma tiek nepadidėjo, nes per tą laikotarpį mokinių skaičius sumažėjo.

Vicemerės Danutės Skruibienės pastebėjimu, apskritai susidaro nedėkinga situacija, kai Vyriausybė padidina intervalą tarp darbo užmokesčio vadinamųjų „šakučių“, tačiau tam neskiria finansavimo. O žvelgiant plačiau, anot D. Skruibienės, niekuo nėra prastesni ir darbuotojai kitose įstaigose, pavyzdžiui, kultūros darbuotojai, bibliotekininkai.

Didesnis atlyginimas – už 4 mėnesius

Ekonomikos ir biudžeto skyriaus vedėjas G. Jonauskas paaiškino, kad šiais metais iš Švietimo ir mokslo ministerijos gavus finansavimą, buvo padidintas darbo užmokestis pedagogams, išskyrus vadovus, ugdymo pavaduotojus, skyrių vedėjus.

„Visiems kitiems darbuotojams, įskaitant švietimo įstaigų bibliotekininkus, mokytojų padėjėjus, kultūros, socialinius darbuotojus, administracijos darbuotojus, kompiuterininkus, seniūnijų, socialines paslaugas teikiančių įstaigų darbuotojus, suskaičiavome – trūkstama suma, kiek reikėtų iki pastoviosios dalies vidurkio, yra 1 mln. 639 tūkst. Eur. Kreipėmės į atitinkamas ministerijas ir paprašėme finansavimo. Gavome 119 tūkst. Eur – tai būtų tik 7,32 proc. tos sumos, kurios prašėme. Pagal tas lėšas neturime galimybės visiems darbuotojams, išskyrus pedagogus, mokėti darbo užmokesčio pagal pastoviosios dalies vidurkį, – paaiškino G. Jonauskas, akcentavęs, kad savivaldybės nėra įpareigotos mokėti darbuotojams pastoviosios dalies vidurkio. – Yra galimybė mokytojų padėjėjams, kompiuterininkus, bibliotekininkams nuo rugsėjo 1 dienos iki gruodžio 31 dienos mokėti pastoviosios dalies vidurkį ir taip padidinti darbo užmokestį. Tam šiuo tarybos sprendimu ir skiriama 55 tūks. Eur.“

„Esame dėkingi dėl tų 55 tūkst. Eur – tai toks sprendimas, koks ir turėtų būti tam laikotarpiui,“ – teigė profesinėms sąjungoms atstovavęs advokatas K. Gerbauskas. Tačiau jis iškėlė klausimą, o kaip gi bus atlyginta už laikotarpį nuo vasario, kuomet įsigaliojo naujas įstatymas, iki rugsėjo – tam esą trūksta dar 18 tūkst. Eur.

Tačiau meras J. Mažeika šiuo klausimu buvo kategoriškas: „Jūs ginate profesinių sąjungų atstovus, o mums yra svarbūs visi darbuotojai, kurie negauna to vidurkio. Todėl kalbėti apie 18 tūkst., kurie yra susiję tik su jūsų profesinių sąjungų atstovais, mes negalime, mums metams tada reikėtų 105 tūkst., o ne 18 tūkst. Eur, kad galėtume likviduoti tą nuo vasario 1 dienos susidariusį skirtumą. Nors nėra tokio teisės akto, kuris reglamentuotų, kad mes privalome taip daryti, bet atsižvelgdami į jūsų bakstelėjimą pirštu, kad šita vieta nėra labai gera, mes visiems, ne tik profesinių sąjungų atstovams, mokykloje dirbantiems mokytojų padėjėjams, kompiuterių specialistams, bibliotekininkams iki gruodžio 31 dienos siūlome išlyginti sumą, reikalingą iki pastoviosios dalies vidurkio. Jei skirtume 18 tūkst. Eur jūsų atstovams, tai įvestume diskriminaciją tarp darbuotojų“, – kalbėjo J. Mažeika, kurio nuomonę palaikė ir kiti tarybos nariai.

Seimo narei – kritika dėl planų šveitimo sistemoje

Plojimais tarybos posėdžio pradžioje buvo sutikta jame pasirodžiusi Seimo narė Levutė Staniuvienė – nors ji atstovauja Valstiečių ir žaliųjų sąjungai, tačiau perdavė linkėjimus ir nuo Seimo nario socialdemokrato Antano Vinkaus, patikindama, kad abu kartu dirba rajono labui.

Tačiau, kai buvo skirtas laikas L. Staniuvienei pasidalinti naujienomis, džiugesį pakeitė nepasitenkinimo ūžesys, išgirdus apie planus ankstinti mokyklinį amžių.

„Švietimo komitete buvo pritarta naujam biudžetui, kuriame numatytos lėšos priešmokyklinio ir pradinio ugdymo ankstinimui, kuris bus įvestas pakopomis“,– teigė L. Staniuvienė, tarybos nariams detaliau išvardijusi reikalingų finansų sumas.

„Kadangi paankstinate ugdymo laiką, tai ar tėvams bus kompensuojama už tai, jog jie nedirbs, nes turės parsivesti penkiametį ar šešiametį namo, o juk jų vienų palikti negalime? Ar apie tai buvo mąstoma?“, – klausė tarybos narys Antanas Kalnius.

Jam L. Staniuvienė atsakė, kad bus užtikrinta visos dienos mokykla, juolab kad tai padaryti leis etatinis mokytojų darbo apmokėjimas. Į tai reaguodamas Darius Petreikis replikavo: „Ar jūs įsivaizduojate, ką 5 metų vaikas veiks visą dieną mokykloje?“

L. Staniuvienė ramino tarybos narius, kad mokyklos patalpos bus pritaikytos vaikų poreikiams – atsiras ir poilsio zonų, kad vaikai jaustųsi komfortiškai tarsi namuose. „Visada naujovės sunkiai priimamos, o kai jos įsivažiuoja, sakome: „Va, kaip gerai“. Aš asmeniškai, kaip močiutė, mama, Seimo narė, politikė, galiu pasakyti, kad tai bus gerai“, – tikino Seimo narė, prisiminusi, kad jos vaikai į mokyklą pradėjo eiti 6-erių, o daugelyje Europos Sąjungos valstybių vaikai pradedami ugdyti dar anksčiau.

Vakarykščiame tarybos posėdyje buvo pakeista Antikorupcijos komisijos sudėtis – iš jos atsistatydinus Antanui Kalniui, jo vieton Kretingos krašto frakcija pasiūlė Vilių Adomaitį.

A. Kalnius priklausė Liberalų frakcijai, tad nebelikus, kas jai atstovautų – pasiūlyta į Komisiją skirti Almantą Skruibį.

„Buvo toks susitarimas, kad kiekviena frakcija Komisijoje turėtų po vieną atstovą, – priminė rajono meras J. Mažeika. – Šiuo metu Komisijoje socdemams atstovauja Steponas Baltuonis ir Vytautas Ročys, taigi, kad galėtume įtraukti Liberalų frakcijos atstovą, vienas iš socdemų frakcijos turi atsistatydinti.“

Tai padaryti sutiko V. Ročys, pareiškęs, kad dėl to nejaučiąs jokio diskomforto.

Permainos vakar įvyko ir Etikos komisijoje, į kurią paskirtas „Kretingos krašto“ frakcijos atstovas Darius Petreikis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas