Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Tyrimai parodo ligos kelią

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2017-10-06
Laboratorijos darbuotoja Aušra Tarakanovienė sakė, kad, analizatoriui parodžius atitinkamą patologiją, laborantės tyrimą papildomai tikrina mikroskopu.

Kretingos ligoninėje veikiančioje Klinikinės diagnostikos laboratorijoje yra atliekami visi svarbiausi – hematologiniai, biocheminiai, imunologiniai, bendrosios citologijos (audinių ir organizmo skysčių) – tyrimai, padedantys diagnozuoti ir gydyti įvairias ligas. „Šiandieną ligoninė be savo laboratorijos negalėtų nė egzistuoti“, – tvirtino Kretingos ligoninės vyriausioji gydytoja Ilona Volskienė.

Daugėja ligų ir tyrimų

I. Volskienės žodžiais, ligoninėje atliekamų tyrimų kasmet vis daugėja: pernai buvo atlikta 93,4 tūkst. įvairių tyrimų, iš jų vien biocheminių – 59,5 tūkst., 2015 m. atlikta 91,3 tūkst., o 2013 m. – 74 tūkst. tyrimų.

„Daugiau tyrimų atliekama todėl, kad mūsų ligoninėje daugėja gydytojų specialistų, gydančių sudėtingas ligas, o tyrimai leidžia jas anksčiau diagnozuoti ir gydyti. Pagal kraują galima diagnozuoti sudėtingas širdies ir kraujagyslių ligas, vėžį, skydliaukės sutrikimus ir panašiai“, – sakė ligoninės vadovė.

Jos žodžiais, Klinikinės diagnostikos laboratorija šiandieną yra labai plataus profilio, akredituota ir licencijuota teikti II lygio paslaugas. „Atliekame tyrimus, kurie reikalingi ne tik stacionare besigydantiems, bet ir ambulatoriniams ligoniams bei privačių medicinos centrų pacientams. Laboratorija dirba visą parą, savaitgaliais ir švenčių dienomis“, – pabrėžė I. Volskienė.

Kretingos ligoninės laboratorijoje nustatomi kone visi susirgimai ir sudėtingos ligos, tarp jų – prostatos bei kiaušidžių vėžys.

Tačiau dauguma tyrimų vėžio žymenims bei Laimo ligai nustatyti išgabenami į Klaipėdos universitetinę ligoninę: „Šiuos tyrimus galėtume atlikti ir pas save. Tačiau reagentai yra labai brangūs, ir tam, kad mėginiai būtų įdėti apdoroti į aparatą, reikėtų tirti daugiau ligonių, o pas mus tėra pavieniai atvejai“, – akcentavo I. Volskienė.

Analizatorius, pasak medikės Stasės Bendikienės, kaip ir kompiuteris – kuo šiuolaikiškesnis, tuo kompaktiškesnis. Šį imunologijos tyrimų analizatorių netrukus pakeis tobulesnis aparatas.

Šiemet 40 metų darbo Klinikinės diagnostikos laboratorijoje sukaktį atšventusi jos vedėja Jūrutė Sofija Pocienė aprodė 5 kabinetuose įkurdintą šiuolaikinę kompiuterinę aparatūrą – biochemijos, imunologijos, šlapimo analizatorius. „Tačiau, kad ir koks modernus aparatas bebūtų, jis nebus protingas be žmogaus. Kaskart, prieš pradėdami darbą, atliekame aparatų kontrolę ir patikrą“, – patikino vedėja.

I.Volskienė papildė, jog pagal Europos Sąjungos reikalavimus, biocheminius tyrimus – sykį per mėnesį, o kitus – dukart per metus dar privalu išsiųsti patikrai į specialią laboratoriją Ispanijoje. „Laboratorija – tai ypač kokybiškai veikianti sistema. Tyrimai privalo būti labai tikslūs, kad nesuklaidintų gydytojo. Kraujo tyrimo kelias prasideda nuo teisingo jo paėmimo į mėgintuvėlį: svarbu teisingai transportuoti į laboratoriją. Kartais tyrimą gali iškreipti ir tai, kad jis buvo neteisingai laikomas“, – apie tyrimų kelią iš ambulatorijų ar privačių centrų pabrėžė I. Volskienė.

„Skubūs kraujo tyrimai atliekami per 1 valandą. Per tą laiką pirmiausia reikalinga atskirti plazmą nuo eritrocitų, o po to mėgintuvėlius išskirstome po analizatorius. Greičiausiai – per pusvalandį – nustatome kraujo krešėjimą, kalį, gliukozę, širdies žymenis. Kiti tyrimai atliekami eilės tvarka, bet tą pačią dieną, kai paimti, ir duomenys įklijuojami į ligonio kortelę“, – pasakojo laboratorijos vedėja.

Ligoniams tyrimai dažnai paimami Klinikinės diagnostikos laboratorijos procedūrų kabinete.

Ilgametės Klinikinės laboratorijos darbuotojos, čia dirbančios po kelis dešimtmečius – vedėja Jūrutė Sofija Pocienė (dešinėje) ir medicinos biologė Stasė Bendikienė.

Aprūpinti modernia aparatūra

Medicinos biologė Stasė Bendikienė ir laborantė Aušra Tarakanovienė parodė, kaip atliekamas tyrimas: mėgintuvėlis su paimtu krauju ar šlapime suvilgyta juostelė tiesiog įdedami į aparatą-analizatorių. Šis skenuoja, apdoroja mėginį ir iš jo, lyg iš kasos aparato, išlenda juostelė su konkrečiais duomenimis.

„Jeigu yra patologija, aparatas ją paryškina. Ir jei prireikia pasitikrinti ar papildomai patvirtinti, mėginį dar kišame po mikroskopu, kad ištirtume smulkiau“, – patikino medikės.

Netrukus laboratorija, J. S. Pocienės žodžiais, pasipildys dar vienu moderniu aparatu, leidžiančiu atlikti sudėtingesnius imunologinius tyrimus dėl D3 vitamino.

Ligoninės vadovė apgailestavo, jog Klinikinės diagnostikos skyrius, įkurdintas rūsyje, vis dar nerenovuotas. „Šiemet planavome sutvarkyti laboratorijos patalpas bei likusią dalį Akušerijos-ginekologijos skyriaus. Tam, kad užbaigtume renovaciją, sveikatos ministro prašėme VIP lėšų, tačiau jų negavome“, – atviravo I. Volskienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas