Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Pamainos sau neužsiaugino

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2007-03-02

Kasdien Piliakalnio medicinos punkte apsilanko 10 ir daugiau pacientų. Kas – susileisti vaistų, kas – pasimatuoti kraujospūdį. “Ateina žmonės ir pasitarti, pasiguosti, išsisakyti bėdų, ne vieną tenka ir nuraminti”, - sakė Piliakalnio medicinos punkto bendruomenės slaugytoja Stanislava Alonderienė, šį darbą dirbanti jau 44 metus.

Piliakalnio medicinos punkto bendruomenės slaugytoja Stanislava Alonderienė medikės darbą dirba jau 44 metus ir nė karto nepakeitė darbovietės. “Kaip atėjau dirbti, įgijusi felčerės specialybę Klaipėdoje, taip ir likau”, - sakė moteris.

Į medicinos punktą žmonės ateina ir tuomet, kai prireikia gydytojo konsultacijos. Piliakalnio žmones konsultuoja ir gydo gydytojai Virginija Liepienė, Kęstutis Liepys, Irena Anužienė. “Piliakalniškiai nelinkę lakstyti pas gydytojus į Kretingą. Gal – kad atstumas iki rajono centro didelis, o gal – kad mus gydančiais gydytojais žmonės pasitiki”, - pastebėjo S.Alonderienė.

Bendruomenės slaugytoja pasiguodė, kad dabartinės medicinos punkto patalpos – kiek per didelės ir labai daug pinigų “suvalgoma”, elektra šildant patalpas. Tačiau situacija turėtų pasikeisti: per bendruomenės susirinkimą rajono meras Valerijonas Kubilius piliakalniškiams pažadėjo, jog medicinos punktas bus perkeltas į kitas patalpas ir įrengtas pagal europinius standartus. Tuomet pagerėtų darbo ir higienos sąlygos, galbūt medicinos punktas būtų aprūpintas modernesne įranga.

S.Alonderienė, kaip bendruomenės slaugytoja, aptarnauja 560 žmonių: nuo kūdikio iki brandaus amžiaus. Medikė pastebi, jog kaime labai sumažėjo gyventojų: jai pradėjus dirbti Piliakalnyje, tekdavę aptarnauti 900 žmonių.

Per keturis dešimtmečius ne tik sumažėjo gyventojų skaičius kaime, bet ir pasikeitė bendruomenės slaugytojos darbo pobūdis: anksčiau tekdavę ligonius stebėti namuose, priimti daugiau atsakingų sprendimų, dabar gi svarbiausia bendruomenės slaugytojos užduotis – vykdyti gydytojo nurodymus. “Laikai pasikeitė. Dabar be tėvų sutikimo slaugytoja neturi net teisės apžiūrėti utėlėto vaiko”, - sakė S.Alonderienė.

Piliakalnį, kaip ir kitas vietoves, “lanko” tos pačios ligos, čaižo tos pačios civilizacijos rykštės: žmones vis labiau kamuoja aukštas kraujospūdis, daugiau esama ir nervinio pobūdžio susirgimų. Slaugytoja įsitikinusi, kad visa tai – nuo nuolatinės įtampos. Blogą darbą daro ir besaikis alkoholio vartojimas. “Aukštas kraujospūdis – ir neteisingos mitybos pasekmė. Žmonės kaime valgo tai, ką turi. Dažniausiai valgoma daug kiaulienos, vartojama per daug riebalų. O štai daržovių – vos vos, ir tos pačios – bulvės, kopūstai. Žmonės žino, kad negerai daro, tačiau įpročių keisti nenori. Na, nebent liga suriečia taip, kad kito kelio nėra”, - pacientų ligų priežastis įvardino S.Alonderienė.

Tačiau bent jau šią žiemą piliakalniškiai atsparūs virusinėms infekcijoms: su tokia bėda šiomis dienomis Piliakalnio medicinos punkte dar niekas nebuvo užsukęs.

Į medicinos punktą žmonės užsuka nusipirkti ir nereceptinių vaistų. Patys populiariausi – paracetamolis, kavintonas, įvairūs tepalai, širdies darbą gerinantys lašai. Perka kaimo žmonės ir vaistažolių, populiaru - įvairūs vitaminai. Per mėnesį piliakalniškiai vaistų nuperka ne mažiau kaip už 1 tūkst. litų. “Nežinau, ką darytume, jeigu negalėtume žmonėms parduoti pačių būtiniausių medikamentų. Ne kiekvienas ir ne kasdien gali nuvažiuoti kelias dešimtis kilometrų, kad nusipirktų vaistų mieste”, - kalbėjo S.Alonderienė, pasidžiaugusi, kad vaistais Piliakalnio medicinos punktas aprūpinamas stabiliai, kad pačiai slaugytojai nebereikia rūpintis transportu vaistams atsivežti.

Nors S.Alonderienė yra sukaupusi didelę darbo patirtį, ji nuolat domisi naujovėmis, kelia savo kvalifikaciją. “Medicinos mokslas sparčiai žengia į priekį, ir visos naujovės, kurias sužinai per seminarus ar kursus, iš tiesų padeda tiesioginiame darbe,” – savo nuomonę išsakė bendruomenės slaugytoja.

Štai ne per seniausiai slaugytoja naujas žinias pritaikė, suteikdama pirmąją pagalbą smalkėmis apsinuodijusiam vyriškiui.

Prieš daugelį metų – 1979-aisiais - S.Alonderienė Lietuvos mastu buvo laimėjusi respublikinį felčerių konkursą. Už I vietą šiame konkurse medikė buvo apdovanota kelione į užsienį.

S.Alonderienė sakė dar turinti jėgų dirbti bendruomenės slaugytoja. Ji tikisi punktą įkurdinti ir naujose patalpose. “Tuomet gal jau ir pagalvočiau apie pamainą. Tačiau pati jos neužsiauginau – nė viena iš dviejų dukrų nepasirinko medikės profesijos, nėra jaunų medikų ir kaime”, - apie gyvenimo realijas kalbėjo S.Alonderienė, patvirtinusi, kad gyvenimas jai lėmė dirbti be konfliktų su kaimo žmonėmis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas