Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Rinkiminės agitacijos maratonas baigiasi. Laikraščio skaitytojai turėjo galimybę įvertinti kiekvienos partijos, kurių kandidatai siekia rajono Savivaldybės Tarybos nario mandato, rinkiminius pažadus, siekius, deklaruojamus šūkius: politinės reklamos “Pajūrio naujienose” tikrai netrūko. Tačiau laikraštis tęsia skaitytojams duotą pažadą kuo objektyviau nušviesti priešrinkiminę agitaciją, rinkėjų “teismui” pateikdamas neužsakomąją informaciją. Jau kartą rajono politikus buvome sukvietę prie apskritojo stalo, o šįsyk klausimus uždavėme kandidatuojančių į rajono Savivaldybės Tarybą partijų lyderiams.

Jų paprašėme atsakyti į du klausimus:

1. Kokią opiausią problemą matote mūsų rajone?

2. Kaip Jūsų vadovaujamos partijos kandidatai, laimėję tam tikrą mandatų skaičių rajono Taryboje, yra pasirengę spręsti šią, Jūsų iškeltą, problemą?

Juozas PELIONIS, Lietuvos krikščionių demokratų Kretingos skyriaus pirmininkas:

- Didžiausia Savivaldybės Tarybos darbo problema – kad atvirai didžiuojamasi, jog rajono Taryboje nėra opozicijos – pagrindinio demokratijos garanto ir rajono valdžios varomosios jėgos. Kad nebūtų apgaudinėjami rinkėjai, tokios politikos “apaštalams” galėčiau tik pasiūlyti dalyvauti rinkimuose viename sąraše. Vis labiau įsigali visuotinis pataikavimas, viešų diskusijų nebuvimas. Susiklosčius tokioms sąlygoms, neišvengiama didėjanti korupcija ir “švogeriški” santykiai, priimant ekonominius sprendimus. Jau šiandien galima kalbėti ir apie tam tikrą asmenybės kulto formavimąsi rajone.

Tokios politikos rezultatas – didžiuliai rajono vystymosi skirtumai. Pačiame Kretingos mieste yra rajonų be kanalizacijos, be vandentiekio ir be vandens šuliniuose, su neišvažiuojamomis gatvėmis. Rinkimų programose daug kalbama apie kaimiškų vietovių problemas, tačiau, pavyzdžiui, tvirtinant rajono biudžetą kaimo seniūnijos vėl yra nuskriaudžiamos. Be abejo, rajono gyvenime yra daug teigiamų pokyčių. Bet kas galėtų pasakyti: kai nėra opozicijos, ar už tą patį milijoną litų nebūtų galima atlikti dvigubai daugiau darbų rajono žmonėms.

Lietuvos krikščionių demokratų sėkmingo darbo būsimoje Savivaldybės Taryboje garantija yra tai, kad esame komanda, turinti jėgų ir patirties, nebijanti diskusijų ir kritikos. Tai rodo ir mūsų sąrašas, kurio žmonės atstovauja įvairiems visuomenės sluoksniams. Be to, mūsų sąraše proporcingai atstovaujama miesto ir kaimo gyventojams. Kadangi prieš rinkimus esame griežtai sutarę visus klausimus spręsti demokratiškai, tai neleis dominuoti vienos grupės interesams.

Vida KANAPKIENĖ, Liberalų ir centro sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkė:

- Išrinkti į rajono Tarybą Liberalų ir centro sąjungos nariai numato inicijuoti keletą darbų. Pirma, - nedelsiant rajono biudžete numatyti lėšas ir pradėti rengti Kretingos rajono bendrąjį planą. Šį klausimą jau seniai kėlė rajono gyventojai, mūsų rinkėjai, jo svarbą įvertino bene kelių kadencijų rajono Savivaldybės Tarybos nariai, tačiau darbai nepajudėjo iš pradinio taško. Rengiant dokumentą, būtina jį derinti su rajono žmonėmis, organizuoti viešus svarstymus ir, tik visiems pritarus ir sutarus, teikti Tarybai tvirtinti. Rajono bendrasis planas sustabdys neteisėtą žemės dalijimą, nelegalias statybas, užslėptas privatizacijas.

Antra, - reikalausime, kad rajono Savivaldybės įstaigos, organizacijos aktyviai dalyvautų ES struktūrinės paramos projektuose. Siekiant šio tikslo, būtina pakeisti rajono Savivaldybės administracijos Plėtros skyriaus struktūrą, išplėsti funkcijas, kad profesionaliai ir operatyviai būtų teikiama metodinė pagalba rengiant įvairių sričių projektus: daugiabučiams namams renovuoti, kaimo bendruomenėms aktyvinti, miesto ir kaimo, turizmo infrastruktūrai, verslui plėsti, švietimo, kultūros įstaigoms modernizuoti ir kitais klausimais. Numatyti rajono biudžete lėšas projektams rengti ir iš dalies juos finansuoti.

Aldona STASIULAITIENĖ, partijos Tvarka ir teisingumas (liberalai demokratai) Kretingos skyriaus pirmininkė:

- Kai nežinai, kur eini, nežinia, kur nueisi. Pagal šį principą Kretingos rajono Savivaldybės valdžia dirba iki šiol – visą Nepriklausomybės laikotarpį, nes neturi jokio dokumento, apibrėžiančio rajono perspektyvas visose srityse. Dabar jau rengiamas rajono bendrasis planas. Taip, kaip šis planas rengiamas šiandien, jis kelia grėsmę būti šio plano įkaitais ne tik mums, bet ir mūsų anūkams. Šio plano rengimą galima apibūdinti tuo, jog jis darbais ir mintimis rengiamas toli nuo Kretingos ir jos žmonių, dėl “paukščiuko”. Tą gali patvirtinti kiekvienas iš mūsų: ar kas paklausė jūsų, ką planuojate veikti savo turimoje žemėje, kas turėtų atsirasti dar likusioje valstybinėje žemėje, ar kas klausė verslininkų apie jų verslo viziją. Į šiuos klausimus atsakymas vienas – ne.

Mūsų partijos narių, išrinktų į rajono Tarybą, svarbiausias uždavinys – revizuoti rajono bendrojo plano rengimo procesą bei procedūras ir užtikrinti, kad šis planas atitiktų rajono gyventojų lūkesčius, kad Kretingos rajonas taptų išsivysčiusiu, patraukliu gyventi kiekvienam, kad jame galimybę įgyvendinti savo svajones matytų ir jaunimas. Mūsų siekis – kad šis planas būtų kelrodžiu ir netaptų stabdžiu rajonui vystytis ir kad nebūtų veltui švaistomos biudžeto lėšos šiandien rengiamam planui apmokėti.

Mokykimės iš svetimų klaidų: A.Zuokas su savo senąja komanda šiomis dienomis suskubo ir patvirtino Vilniaus miesto planą, kurį dauguma vilniečių vadina “abonentiniu”.

Mūsų partija Tvarka ir teisingumas tai įsipareigoja spręsti pirmaisiais darbo Taryboje metais, jeigu laimėsime daugumą arba pateksime į valdančiąją koaliciją.

Algimantas ELINSKAS, Tautos pažangos partijos Kretingos skyriaus vadovas:

- Per paskutiniuosius porą metų į Seimo narį Egidijų Klumbį mūsų rajono žmonės daugiausia kreipiasi, skųsdamiesi bankų savivaliavimu, kadangi už kiekvieną komunalinių paslaugų sąskaitą reikia mokėti po 2-4 litus. Mokesčiai už šias sąskaitas tampa nepakeliama našta mažesnes pajamas gaunantiems dirbantiems žmonėms bei pensininkams. Šie žmonės, o taip pat gyvenantys Salantuose, Darbėnuose, Kartenoje, Vydmantuose, Kūlupėnuose, mokesčius stengiasi mokėti Lietuvos pašto skyriuose, kur mokestis už mokesčių sumokėjimą yra 3-4 kartus mažesnis, negu bankuose. Paštuose susidaro milžiniškos eilės, kas piktina gyventojus, o paštas neturi galimybių sudaryti laukiantiems eilėse geresnių sąlygų. Negana to, valdančioji socdemų-konservatorių dauguma Vilniuje vis dažniau kalba apie Lietuvos pašto privatizavimą, po kurio pašto skyrių tikrai nebeliks rajono mažesnėse gyvenvietėse, t.y. atsitiks tas pats, kas atsitiko su Lietuvos Taupomojo banko privatizavimu, kai buvo panaikinti jo padaliniai mažesnėse rajono gyvenvietėse. Tad esu įsitikinęs, kad dabar pati aktualiausia spręstina problema yra nemokamas mokesčių už Savivaldybei pavaldžių įmonių teikiamas paslaugas (šilumą, vandenį, daugiabučių namų administravimą, komunalinius patarnavimus) surinkimas.

Kaip tai padaryti? Manau, kad nemokamų mokesčių už Savivaldybei pavaldžių įmonių teikiamas paslaugas surinkimo sistemą galima būtų sukurti greitai ir su nedidelėmis sąnaudomis. Prie Savivaldybės administracijos būtina sukurti padalinį, o gal – ir pelno nesiekiančią įmonę, į kurią savo darbuotojus turėtų deleguoti ir bendrovės Kretingos šilumos tinklai, “Kretingos vandenys”, “Kretingos komunalininkas” bei “Kretingos būstas”. Tokia įmonė turėtų nemokamai mokesčius už komunalines paslaugas rinkti 3-4 punktuose Kretingoje - miesto centre, Topolių mikrorajone, Bajoruose , Tiekėjų g. rajone, Salantuose, o taip pat Darbėnų, Kartenos, Kūlupėnų bei Žalgirio seniūnijų patalpose. Esu įsitikinęs, kad tokios sistemos sukūrimas atitiktų daugelio mūsų rajono žmonių interesus bei padėtų jiems sutaupyti dešimtis tūkstančių litų.

Valerijonas KUBILIUS, Lietuvos socialdemokratų partijos Kretingos skyriaus pirmininkas:

- Sunku išskirti vieną svarbiausią problemą. Visos problemos, susijusios su žmonių gyvenimu, jo sąlygų gerinimu, yra svarbios. Pagal numatytą programą jas įgyvendinome praėjusioje kadencijoje, tęsime darbus ir ateinančioje. Tam tikslui yra apgalvoti, aptarti ir pateikti mūsų siekiai. Mieste dar šiais metais būtina grąžinti žmonėms žemę, labai svarbu vandens nufluorinimo įrenginių, inžinerinių tinklų, sporto sveikatingumo komplekso statyba. Šiais metais aktualiausia problema yra miesto gatvių bei rajono kelių (po sudėtingos žiemos) bloga būklė, gyvenviečių tvarkymo tolimesni darbai. Išskirtinė – būsto problema. Savivaldybėje eilėje įrašyti 164 gyventojai, kurie neturi galimybių įsigyti nuosavo būsto. Todėl dabar su Vyriausybe jau atliktos derybos dėl lėšų daugiabučio namo statybai. Visos problemos bus nuosekliai įgyvendinamos rengiant projektus, teikiant juos atitinkamoms organizacijoms, siekiant gauti investicijų iš įvairių esamų fondų. Viskas bus daroma, kad gerėtų žmonių darbo ir gyvenimo sąlygos, gražėtų Kretinga bei rajono gyvenvietės.

Alfonsas BERENIS, Pilietinės demokratijos partijos Kretingos skyriaus pirmininkas:

- Mūsų skyriaus nuomone, viena pagrindinių mūsų rajono Savivaldybės problemų – jos nesugebėjimas pritraukti investicijoms privataus kapitalo ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų. To pasekmė – netvarkomi keliai, bloga jų būklė, nesukuriamos papildomos darbo vietos, neišspręstos medicininio aptarnavimo problemos kaimuose ir netgi miestuose. Pritraukus privačias ir struktūrinių fondų lėšas, gerokai pasistūmėtų jaunimo užimtumo problema: per metus būtų galima rekonstruoti sporto aikštynus, stadionus, o esant lėšų – įrengti dar kokius 4-5 stadionus. Pagal darbo vietų skaičių Kretingos rajonas yra vienas iš pirmaujančių Respublikoje, bet pagal užsiregistravusių Darbo biržoje ir gaunančių pašalpas – taip pat vienas iš lyderių. Gyvename pagal popierines ataskaitas, nematydami tikros padėties. Privačių ir struktūrinių fondų lėšų atėjimą į mūsų rajoną stabdo bendrojo rajono plano nebuvimas ir rajono Savivaldybės Tarybos aplaidumas šiuo klausimu. Mūsų skyriaus kandidatai, tapę rajono Tarybos nariais, įsipareigoja per pusantrų metų padaryti bendrąjį rajono planą. Iš karto – per dvejus metus – rekonstruoti visus stadionus ir kelius. Mes jau bendradarbiaujame ir turime surinkę komandą, kuri yra sukaupusi didelę patirtį ir gali profesionaliai rengti projektus. Vadinasi, galimybių pritraukti struktūrinių fondų lėšas yra. Tuo mūsų skyriaus nariai pasinaudos ir dirbdami Taryboje. Kad pritrauktume privačias lėšas, bendradarbiaujame su dviem užsienio – Danijos ir Izraelio – kompanijomis, kurios pasirengusios į Kretingą per 5 metus investuoti 1 milijardą litų. Štai ir problemos sprendimas: atsiras papildomų darbo vietų, nauja infrastruktūra su naujais arba sutvarkytais keliais, naujų gyvenamųjų namų kvartalais, paslaugų ir pramogų teikimo objektais. Visas mūsų gyvenimas remiasi į finansus, o kur ir kaip juos gauti – mes labai gerai žinome.

Virginijus DOMARKAS, Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas:

- Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos nariai, gavę rinkėjų pasitikėjimą Kretingos rajono savivaldybės Taryboje, sieks tampraus bendradarbiavimo su kitomis giminingas vertybes pripažįstančiomis partijomis, socialiniais partneriais, katalikų, krikščioniškųjų konfesijų atstovais, Bažnyčia bei pozityviai veikiančiomis nevyriausybinėmis organizacijomis. Matydami didelę pažangą rajono administravime, matome ir daug spręstinų problemų.

Švietimo tinklo reforma, kuriai ruošiamasi rajone, pirmiausia turi tenkinti gyventojų – ypač moksleivių ir jų tėvelių - poreikius, o ne valdininkų ambicijas. Negalima kelti sumaišties – reforma turi įvykti tik pritarus mokyklų ir mokyklos aptarnaujamos teritorijos bendruomenėms.

Būtina racionalizuoti ir išskaidrinti rajone ir ypač mieste vykdomas statybas, rekonstrukcijas. Vieną iš sprendimo būdų matome Statybos skyriaus stiprinimą ir jo darbo kontrolę.

Artimiausiu metu reikia užbaigti kaimo medicinos punktų renovavimą, tam skiriant lėšų iš rajono biudžeto, įsteigti bendruomenių slaugytojų etatus visose didesnėse kaimo bendruomenėse.

Sieksime aktyvesnės Žemės ūkio skyriaus veiklos, sprendžiant mažųjų ūkių ir naujai besikuriančių ūkių problemas.

Finansiškai stiprinsime rajono sporto grandį. Atgaivinsime primirštą mokyklų atvirų sporto salių programą.

Savivaldybės internetinis puslapis - nepatrauklus, neinformatyvus. Būtina, kad puslapyje atsirastų galimybė vertinti Savivaldybės Tarybos sprendimus ir darbus.

Rajone reikia įvykdyti seniūnijų reformą – vienos pernelyg didelės, kitos per daug mažos. Reikia išspręsti Vydmantų seniūnijos įkūrimo klausimą.

Reikia stiprinti Kaimo plėtros fondą – skiriant paramą, prioritetą atiduoti naujų ūkių steigimui.

Seniūnų darbo įvertinimui lemiamą žodį turi tarti seniūnijų bendruomenės – taip išspręstume kai kur dar esantį atotrūkį tarp seniūnų ir bendruomenių.

Skaudi tema – kaimo kelių ir miesto gatvių tvarkymas. Jo paspartinimui reikia apjungti Kelių fondo, Savivaldybės biudžeto, paskolų ir privačias lėšas.

Čia paminėjau tik neatidėliotinus darbus. Visos problemos bei jų sprendimo būdai išsakyti mūsų programoje.

Juozas MAŽEIKA, Tėvynės sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas:

- Rajone yra daug problemų: duobėtos gatvės, neasfaltuoti keliai, nesuremontuoti kultūros namai, nerenovuotos mokyklos, bibliotekos. Vieni, protestuodami ir ieškodami geresnio gyvenimo, važiuoja uždarbiauti į užsienį, o kiti, atsimušinėdami į mūsų pačių sukurtas kurčias biurokratų sienas, pasilieka Lietuvoje.

Sugrąžinti pagarbą patiems sau, savo valstybei, pačių renkamai valdžiai, lietuvių kultūrai – štai kas yra svarbiausias visų mūsų uždavinys.

Kaip tai padaryti? Tai sunkus ir negreitas darbas. Pirmiausiai reikia suprasti, kad valdžia nėra renkama pati sau. Valdžia renkama iš žmonių ir žmonėms. Vadinasi, reikia sugrąžinti pasitikėjimą savivalda, užtikrinti, kad klausimai būtų sprendžiami viešai ir skaidriai, nustatyti valdininkų atsakomybę ir, svarbiausia – padėti piliečiams spręsti jų problemas.

Žmonės turi teisę žinoti, ką valdžia planuoja, kokius klausimus sprendžia, kokia iš to nauda piliečiams, rajonui.

Siekdami, kad žmonės pasitikėtų jų pačių išrinkta valdžia, esame pasirengę atlikti šiuos darbus:

1. Sustabdyti netvarką žemėtvarkoje (dabar šias funkcijas vykdo apskritis), nes vieniems žemės sklypai grąžinami per kelias dienas, o kiti metų metais mina biurokratų slenksčius, nežinodami, kad jų žemė jau atiduota kitiems.

2. Parengti ir patvirtinti Kretingos rajono bendrąjį planą, kuriame būtų išdėstyta, kur statomi gyvenamieji namai, kur vystoma pramonė, žemės ūkis ir kt.

3. Sustabdyti netvarką statybose, kai vieni gauna leidimus bet kokiai statybai, o kiti net ūkinio pastato negali statyti savo sklype.

4. Suteikti didesnes galimybes pačioms bendruomenėms spręsti savo kaimo, gyvenvietės problemas.

Minėtų tikslų pasiekti galima ir kitais būdais, kaip prioritetinių sričių finansavimas, ES lėšų pritraukimas dideliems investiciniams projektams, paskolų ėmimas. Bet pagrindinis tikslas, manau, yra būtinybė verslui užtikrinti skaidrias ir lygias sąlygas, kurios leistų patiems žmonėms kurti ekonominę gerovę sau ir rajonui.

Algimantas ŠOBLINSKAS, Darbo partijos Kretingos skyriaus pirmininkas:

- Viena iš opiausių spręstinų problemų Savivaldybės administracijos darbe – nekokybiškas rajono gyventojų aptarnavimas.

Gyventojai į administraciją kreipiasi visais jiems rūpimais klausimais, todėl jie, pravėrę administracijos pastato duris, iš karto turi gauti informaciją, į kurį Savivaldybės darbuotoją ar specialistą kreiptis. Gyventojai ypač pasipiktinę detaliųjų planų, projektavimo sąlygų išdavimu, atsakymų į gyventojų raštus terminų nesilaikymu (terminas – 20 dienų). Šie pažeidimai sudaro sąlygas vystytis negatyviems reiškiniams, t.y. vilkinimui, korupcijai, biurokratizmui, nesiskaitymui su žmogumi.

Norėdami Savivaldybės administracijos darbe pašalinti šiuos trūkumus ir reiškinius, Darbo partijos Kretingos skyriaus išrinkti atstovai į rajono Tarybą pasižada kadencijos laikotarpiu gyventojų aptarnavimo sferoje įvesti “vieno langelio” aptarnavimo principą.

Renata BUMBLIENĖ, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio Kretingos skyriaus pirmininkė:

- Mūsų skyriaus narių nuomone, didžiausia mūsų rajono problema yra viešumo nebuvimas, kuris sudaro sąlygas korupcijai. Rajone jau yra nemažai pavyzdžių, kurie leidžia manyti, kad sprendimai buvo priimti skubotai ir neaptarti su gyventojais. Tai ir garsiųjų septynaukščių, individualaus namo prie poliklinikos, vėjo jėgainių, benzino kolonėlės bei tualeto gražiausiose Kretingos vietose statybos, detaliųjų planų svarstymas, žemės grąžinimas mieste ir kt. Dažnai priimti sprendimai tarnauja atskirų grupių, o ne rajono gyventojų interesams. Todėl sprendimų pasekmės skaudžiausios yra eiliniams gyventojams, kurie apie juos sužino paskutiniai ir kai jau nieko nebegalima pakeisti.

Mūsų nuomone, šias minėtas problemas galima išspręsti bendraujant ir bendradarbiaujant su įvairiomis bendruomenėmis, aktyviau turėtų veikti rajone įkurta antikorupcinė komisija. Apie iškilusias problemas antikorupcinė komisija turėtų informuoti gyventojus.

Yra dar vienas šios problemos sprendimo būdas – vertinimas. Mokinys už neišmoktą pamoką vertinamas dvejetu, vairuotojui, pažeidusiam Kelių eismo taisykles, skiriama piniginė bauda. O ar esame girdėję, kad mūsų rajone nors vienas valdininko netinkamas darbas būtų įvertintas griežtu papeikimu ar pinigine bauda? Bet juk nėra ir ką nubausti, nes dažniausiai nėra kaltų. Juk dabartinėje Taryboje ar Savivaldybėje vyrauja Vatikano ramybė ir ranka ranką plauna, gimdydama korupciją ir privilegijuotus sprendimus atskiroms grupėms ar asmenims. Todėl mes, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio – naujos politinės jėgos - nariai Kretingoje pirmiausia pasisakome už sąžiningumą ir griežtą “ne” sakome privilegijuotiems sprendimams.

Alvydas JONAITIS, Naujosios sąjungos (socialliberalų) Kretingos skyriaus pirmininkas:

- Valdžios ir visuomenės susvetimėjimas tarpsta savivaldos lygmeniu, nes vietos politikos lyderiai iškeitė tarnystę visuomenei į tarnystę atskiriems verslininkams, politikams ar giminėms. Savivaldos lygiu partijos prarado vertybinius skirtumus, politikos turinį. Tai privedė prie to, kad valdžia egzistuoja sau, o visuomenė – sau. Neapgalvoti ir su vietos bendruomene nesuderinti savivaldos žingsniai daro didelę politinę žalą, griaudami visuomenės pasitikėjimą valdžia. Tokios takoskyros pasekmės – mažėjantis gyventojų dėmesys rinkimams, mažumai rinkėjų atstovaujanti ir dėl to abejotino pasitikėjimo valdžia, demokratijos deficitas. Visuomenėje baigia įsigalėti požiūris, kad politika yra tiesiog purvinas užsiėmimas.

Ką daryti, kad valdžia ir piliečiai milžinišku greičiu netoltų vieni nuo kitų? NS (socialliberalai) Kretingo skyrius savivaldos srityje sieks priartinti vietinę savivaldą prie gyventojų. Sieks įkurti seniūnijas Vydmantuose, Kurmaičiuose ir Rūdaičiuose. Rems Salantų gyventojų siekį įkurti savivaldybę. Inicijuos nepriklausomą Savivaldybės veiklos ir finansų panaudojimo auditą. Iš anksto supažindins gyventojus su numatomais svarstyti klausimais, išklausys gyventojų pasiūlymus. Sprendimus priims, atsižvelgdami į gyventojų daugumos nuomonę. Sieks, kad savivaldos pareigūnai visada atsakytų už savo veiksmus. Pareikalaus Savivaldybės administracijos nuo 2007 m. liepos 1 d. užtikrinti gyventojų aptarnavimą Savivaldybėje ir seniūnijose “vieno langelio” principu. Efektyvins Savivaldybės darbą (pvz., mokyklas, darželius remontuosime per vasaros atostogas, o ne trukdydami ugdymo procesą). Ginsime piliečių teisę žinoti, kam yra naudojami jų uždirbti pinigai ir ką veikia tie, kuriems jie yra juos patikėję. Mes dirbsime taip, kad atstatytume piliečių pasitikėjimą valdžia.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas